Ya Bırak Ne İşin Var Incheon'da


Ya Bırak Ne İşin Var Incheon'da


Incheon'a gideceğimizi öğrenen birçok Koreli arkadaşımızdan buna benzer bir tepki aldık. Çünkü onlara göre Incheon'da gezilecek pek bir yer yoktu. Ben de dedim ki, ben bi gideyim göreyim. Öğrendiklerimi de insanlara aktarayım. Gidip gitmemek yine onlara kalsın.

Öncelikle Incheon'a gitmek çok kolay. Metroya atlıyorsun, bir iki aktarmadan sonra hop Incheon'dasın. Ama Incheon'un neresindesin? O önemli! Çünkü Incheon tuhaf bir şehir. Aşırı modernleşmişlik ile aşırı varoşluk arasında sıkışıp kalmış bir şehir. Nedenini de şöyle kısa bir örnekle anlatayım.

Incheon'da tedirgin anlar...


Kore'de bir şey öğrendiysem, guesthouse candır hotellerden uzan durun... Bir de seçtiğiniz hotelin hangi semtte olduğu, ucuz olmasından daha önemli bence. Biz Incheon'da Nam-gu'da bir hotel bulduk. Fiyatının uygun olmasının yanı sıra puanlamaları ve yorumları da çok güzeldi. Esasında sorun hotelde de değildi. Sorun bulunduğu konumdaydı. Metro'dan indiğimizde gayet normal bir semt gibi görünmüştü gözümüze. Yine de yabancı görmeye alışkın olmayan yerli halkın yolda yürürken bizi süzmelerini düşününce, bu işte bir terslik olduğunu anlamalıydık. Hotelimizi bulup odamıza çıktığımızda kafamızda deli sorular vardı. Balayı suiti gibi yuvarlak kocaman bir yatak, her yerde aynalar ve ses sistemlerini görünce, 80'lerden kalma bir pavyonun içine düşmüş gibi hissedip koşarak kapıyı kilitledik. Yena, kapıdan girerken gördüğü bebek ayakkabılarına güvenerek sakinliğini korumaya çalıştı. Yine de hava karardıktan sonra pek dışarı çıkmamaya özen gösterdik. Otelin hemen karşısında bir karaoke bar vardı. Bundan dolayı da otelin kapısının önüne sürekli 900'lü hatlardan kartlar atılıyordu. Birileri sürekli orayı temizliyordu ama her gün itinayla o kartları atıyorlardı. Biz de biraz huzursuz olduk haliyle. Otel belli ki zamanının lüks otellerindenmiş. Benim yorumum ise ya miras kaldığı ya da icra ile satıldığı yönünde çünkü yeni sahipleri otelde hiçbir değişiklik yapmamışlar. Neyse ki büyük bir sorunla karşılaşmadan Incheon gezimizi tamamladık.

Aşırı modernlik ve aşırı varoşluk derken neyi kastediyordum?Aşırı varoşluktan kastım otelimizi seçtiğimiz bölgede yaşadığımız tedirgin anlardan ötürüydü. Aşırı modernlik ise Central Park yönüne gittiğimizde karşılaştığımız manzaradan ötürü. Simcity oyununun içine düşmüşsünüz gibi bir his uyandırıyor orası. Yüksek plazaların arasında uzanan yeşil alanları gördüğünüzde bambaşka bir çağa atlamış gibi hissedebilirsiniz. En azından ben öyle hissetmiştim. 

Nereleri gezdik?


Benim Incheon planımda China Town, Wolmido, Central Park, Michuhol Park falan vardı. Ama ben Incheon'dayken biraz rahatsızlandım ve gezinin bir günü otelden çıkamadım. Bir de uğraştığım teknik arızalar da canımı sıkınca, gitmek istediğim yerlerin hepsini göremeden geri dönmek zorunda kaldık. Gidemediğimiz diğer yerleri Google'da işaretlediğim klasörden inceleyebilirsiniz.

China Town, Busan'da da varmış. Biz sadece Incheon'dakine gittik. Bizim için yeterli bir bilgi oldu. Beklentimizi çok karşıladığını söyleyemeyeceğim. Çin restoranlarının olduğu küçük bir mahalle, hatta bir caddeden ibaret diyebilirim. Wolmido'ya gidemedik. Güzergahı ayarlamak biraz sıkıntı oldu. Bir sonraki gidişimde tekrar listeye alabilirim diye düşünüyorum. Central Park ile Michuhol Park'ı aynı günde gezdik. Aslında sadece Central Park'a gitseniz de yeterli olur. Ben Gangnam'da karşılaşmayı beklediğim o jest sosyeteyi Central Park'ta gördüm. Etrafı büyük plazalarla çevrili olduğu için daha çok holding çalışanlarını ve plaza insanlarını görüyorsunuz. Zaten belli de ediyorlar bir şekilde giyimlerinden tavırlarından. Incheon'da en keyif aldığım yer bence Central Park'tı. Listemde bir adet tabınak da vardı ama gitmediğim için pişman değilim. Genel olarak Kore'de o kadar çok tapınak gördüm ki bıkkınlık verdiği zamanlar bile oldu.


Genel olarak Incheon,

Aslında Incheon, Seoul'ün bir uzantısı gibi, ama aralarında keskin bir fark var. Seoul, gezi ve eğlence şehri iken Incheon ise çalışma hayatına yönelik bir şehir. Kore ile iş yapacak insanlar birçok firmanın yerinin Incheon'da olduğunu fark edebilir. Benim Incheon'a gidiş sebeplerimden biri de oradaki iş ortamını görebilmek ve kafamda bazı şeyleri oturtmaktı. Kore ile ticaret vb bir iş ortaklığına girmeyecek insanlar için Incheon gezisi söyledikleri gibi çok da gerekli görülmeyebilir. Yine de merak edenler gittiğim yerlerden veya google da işaretlediğim alanlardan fikir edinebilirler.

Son olarak,
Incheon videolarımızı izlemek istersiniz diye aşağıya linkleri bırakıyorum.
Sevgilerle,
Suzy


Yorumlar