Seviyorsanız Kilitleyin Bence - Namsan Tower SeoulNamsan Tower gezimiz ile ilgili yazı hazırlamayı düşünmüyordum aslında. Videoda gezinin tamamını anlatmışım eksik bir şey kalmamış gibi gelmişti. Ama burayla orayı birbirine bağlamam gerektiğini düşündüm ve kısa da olsa bir şeyler yazayım dedim.

Videonun adına "Namsan Baba Türbesi" yazarken nasıl korktuğumu anlatamam. Ya insanlar yanlış anlarlarsa? Ya bir insan ordusu üzerime yürürse? Duygusal insanım arkadaş oturur ağlarım öyle şeye. Şakadır bu en nihayetinde :)Namsan Kulesine gitmeden önce gerek yanımdaki biricik arkadaşım, Kore'ye üçüncü gelişi olmasına rağmen, gerek tanıdığım Koreli arkadaşlarım bana kuleye tırmanma yolculuğu hakkında öyle şeyler anlattılar ki korkmadım diyemem. Bir dağa tırmanacağımızı, parkurun çok uzun olduğunu, yolun bir yerinden otobüslerin falan kalktığını anlattılar durdular. Beklentim devasa bir yüksekliğe doğru çık çık bitmeyen bir yokuşta, gölgelere muhtaç... aç susuz... Neyse... Nitekim videoda da görüldüğü üzere beklediğimiz gibi olmadı, iyi ki... Kore bu, durduğu yerde durur mu? Birkaç ay önce gittiğin Namsan kulesi şuan bile başka olabilir. Ben inanıyorum bir dahaki gidişimize metro durağı kulenin meydanına çıkacak. Mevzubahis Kore ise bence mümkün.
Girişte bileti tek yön aldık. Genelde insanlar gidiş geliş alıyorlar. Ben dönerken yürümüş olmamıza pişman değilim ama yürüyerek dönen başka pek insan da yoktu. Genelde yaşlı insanlar civardaki parkurlarda yürüyüş falan yapıyorlar. Dönüş yokuş aşağı olduğu için kolay olur diye düşünmüştük. Bizim gibi düşünenler olabilir. O nedenle söylemekte fayda var. Yokuş çok dik olduğundan iniş öyle sandığınız kadar kolay olmuyor. Ama yürünemeyecek gibi de değil. Tercihinize kalmış bir şey tabi.


Özellikle Türkiye'de, 14 Şubat yaklaştığında, bunlar hep kapitalizm tuzağı diye naralar atan erkekler görürsünüz. Sebep ise çoğunlukla sevgilisine özel bir şey yapmamak ve hediye almamak içindir. Kapitalizmin diğer tüm tuzaklarına düşüp iş sevgiliye aşka gelince isyanları oynarız. İşte o bahsettiğimiz tuzağın en büyüğü belki Namsan Kulesi. Kore'de romantizmi kullanıp para kazanmak çok kolay. Çiftler hedef alınmış durumda. Ülkemizden de biliyoruz ki turistik bir mekana veya şehre gidildiğinde daha farklı fiyatlarla karşılaşırız. Kore'de ise bu turistik mekanlar tarihi değil de romantikse bu mümkün. Gyeongbokgung Sarayına çok uygun bir fiyata girmiştik oysa. Namsan Kulesinde ise fiyatlar biraz daha farklı. Başka yerde 2000 Won veya 3000 Won a bulabileceğiniz bir magnet Namsan Kulesinde 5000 won dan başlayan fiyatlarla mesela. Yani oraya bir anahtar kilitleyecekseniz eğer anahtarınızı yanınızda götürebilirsiniz. Bizim kilitleyecek sevdiceğimiz olmadığı için gezdik gördük geldik. Sırf genel kültür olsun diye.


Bunun dışında Namsan Kulesine giderken yanınızda mutlaka iyi bir merceği olan fotoğraf makinesi götürmenizi tavsiye ederim. Çok güzel kareler yakalayabilirsiniz. Seoul manzarası oradan gerçekten şahane görünüyor. Ben biraz rahatıma düşkün olduğum için çok büyük kameralar taşımıyorum yanımda. Bir de profesyonel fotoğrafçı olmadığım için, işi bilenine bırakmak lazım diye bir bahanem de var.

Namsan Videosunu Youtube da isleyebilmeniz için buraya bir link bırakıyorum;


Bitirirken...

Bir sevgilim olursa, bir ara, oradaki restoranda bir yemek yemeyi planlıyorum. Öyle bir durumda yine fiyatlar ve atmosfer hakkında bilgilendiririm. Namsan Kulesinde neler yaptık? Tüm görüntüleri Youtube dan izlemeyi ihmal etmeyin.

Şimdilik bu kadar,
Sevgilerle
Suzy 

Yorumlar