Neden 15 Saatlik Aktarmayı Seçtik? | Astana / KazakistanKore yolcusu kalmasın dedik ve düştük yollara. Birçok ucuz uçak biletinin arasından, seçeneklerimizi Moskova (3 saat) ve Astana (15 saat) olarak ikiye düşürdük. Moskova'da havaalanında çok sıkılabileceğimizi ve uçağımızın rotar yapması durumunda bir sonraki uçağın riske gireceği gibi düşüncelerle Astana aktarmalı gitmeyi tercih ettik. Bu mevsimde hiç olmaz diye düşünsek bile, tam gideceğimiz gün İstanbul'da dolu yağacağı tuttu. Tahminimiz üzerine uçağımız bir saat geç kalktı.

Uzun süreli aktarmanın bize tek artısı bununla da sınırlı değildi. Sayesinde Astana'yı da gezmiş olduk. Hatta ilk fırsatta küçük bir Kazakistan gezisi planlamayı bile düşünüyoruz. Ayrıca saat farkından meydana gelecek olan jet lag etkisini de neredeyse hissetmemiş olduk.

Ne yazık ki, ikimizin de İstanbul'a gelişi biraz sıkıntılı olduğu için Astana'da enerjimiz biraz düşüktü. Daha eğlenceli bir gün geçirebilirdik. Ama yine de keyifli bir gün geçirdiğimizi söyleyebilirim. Detayları YouTube'tan izleyebilirsiniz.Peki uzun süreli aktarma için ne önerebilirim?


Öncelikle aktarma yapacağınız ülke veya şehirle ilgili biraz bilgi edinebilirsiniz. Bizim buna fırsatımız olmadığı için biz kafamıza göre gezdik.

Couchsurfing aracılığı ile bir arkadaş bulduk şehri bize gezdirmesi için ama internet bulamadığımız için biraz geç haberleşebildik. Yine de çok faydası oldu.

Bizim bagajlarımız bizden önce Kore'ye gittiği için yanımızda faydalı hiçbir şey yoktu. Bunu da önceden düşünemedik açıkçası. Bu yüzden belki yanınıza fazladan tişört alabilirsiniz. Parfüm almanız biraz zor olacaktır bu nedenle belki küçük bir el kremi olabilir. Yani bir gün içerisinde ihtiyacınız olabilecek ama uçakta yanınıza alabileceğiniz şeylerin listesini iyi hazırlamanızda fayda var.

Sevgilerle,
Suzy

Yorumlar