Olimbera | Karadeniz'de Görülesi Bir Ağaç Ev


Herkese Merhaba!!

Bayram öncesi küçük bir boş vakit yakalayınca, ben de küçük bir Karadeniz Turu yapayım dedim. Ama klasik bir Karadeniz turundaki rotaya uymadan. Ben, herkesin gittiği yerlerden daha çok, kıyıda köşede kalmış saklı güzellikleri görmeyi seviyorum. Ve sanırım öyle güzel bir yer buldum.Olimbera ağaç evi, Arhavi/Artvin'de, Mençuna Şelalesine giderken Kemerköprü Köyü'nde bir ev. Sahibi burayı kendi evi olarak düşünüp yapmış ama zamanla çok ilgi görerek bugünkü halini almıştır. Çok değil, zaten birkaç senelik bir yapı bu. Osman Bey, ağır marangozluk işleri hariç, diğe tüm işleri bizzat kendisi yapmış.


Doğaya zarar vermeden yapılmış olması bu ağaç evi güzel kılan en önemli özelliklerden biri. Ağaç evin tepesine çıktığınızda çok güzel bir manzara sizleri karşılıyor. Bahçedeki devasa salıncak ise ilk başta biraz ürkütebilir ama gerçekten denemeye değer. 

Olimbera gezimizde çektiğimiz görüntüleri YouTube'tan izleyebilirsiniz.


Biz yola Olimbera'ya niyetle çıkmıştık. Geridönüş yolunda Çiftekemer Köprüsünü de görelim dedik. Yol kenarında oturmuş biri Türk diğeri Fransız iki gezgin gördük. Onları da yanımıza alıp Mençuna Şelalesi'nin girişine kadar bıraktık. Ancak iftar saati yaklaşıyordu. Bu nedenle geri dönmek zorunda kaldık. 


Çiftekemer Köprüsü, Mençuna Şelalesi'ne giderken yol üzerinde bir köprü. Videoda biraz anlatmayı denemiştim ama akan suyun sesi gerçekten çok yüksek olduğu için pek anlaşılmıyor. Buraya insanla evlenme teklifi falan yapmaya geliyorlarmış. Bizim gittiğimiz zaman su henüz yeterince yüksek değildi. Ama belirli zamanlarda, su yükseldiğinde, burada rafting de yapılıyormuş diye duydum.

Mençuna Şelalesi'ne gitmedik ama orası ile ilgili sadece duyumlarımdan bahsedeceğim. Artvinli olan arkadaşımın ailesi ile gezdik biz oraları. Bilgileri de onlardan aldım. Şelaleye varmadan önce aracınızı bir cafe/restorant tarzı bir mekanın önüne bırakıyorsunuz. Ve bundan sonra biraz yürüme mesafeniz ver şelaleyi görebilmek için. Yakınlarda birkaç odalı konaklama yerleri gördüm. Ayrıca kamp atan da oluyormuş. Ama gece oralar gerçekten çok soğuk olduğu için çok tavsiye etmiyorlar.Son bir not, kameraya bakarak konuşmaya pek aşina değilim. Bu yüzden henüz bir vloger gibi videolar hazırlayamıyorum. Alışana kadar beni idare ediverin :)

Sevgilerle,
Suzy

Yorumlar

Yorum Gönder