Gezmeye Pamukkale’den Başlayalım DedikKaç yıl oldu Denizli’ye geleli. Yıllardır -müze kart sayesinde- evimin bahçesi gibi gider gelirim Pamukkale’ye. Yurtdışından bir sürü misafir ağırladım. Kendi ailem geldiğinde onları da gezdirdim. Neredeyse bir rehber gibi sürekli gitmişimdir. Ancak bir baktım ki elimde doğru dürüst ne fotoğraf var ne video. O yüzden düşündüm ki, yola çıkmadan önce bir kez daha Pamukkale’ye gitmek gerek. Ben bunları düşünürken, uzun zamandır görüşemediğim Koreli bir arkadaşım ziyaretime geleceğini söyledi. İlk gelişinde hava çok soğuk diye Pamukkale’ye girememiştik. Bu sefer mutlaka gezelim dedim.

Biz Pamukkale’ye Hierapolis kapısından girdik. Bu kapı, Karahayıt’a giderken. İnsan ilk başta Pamukkale’den uzaklaşmış gibi düşünüyor ama korkmayın. Dolmuş sizi tam o kapının önünde bırakıyor. Diğer kapıları kullanmanız için, dolmuşun ilk “Pamukkale” dediği yerde inip ara sokaklardan Pamukkale’ye yürümeniz gerekiyor -yaklaşık 3 dakika. Pamukkale kısmından başlarsanız, aşağıdan yukarıya pamukkaleyi tırmanacağınız için yolun sonumda dermanınız kalmayacak ve Hierapolis’i görmesem de olur diye düşüneceksiniz. Hatta bazen insanlara Antik Tiyatro’ya çıkmak bile zor gelebiliyor. Biz bu yüzden Hierapolisten başladık. Daha sonra Pamukkale’den aşağıya inmek bize daha kolay geldi. Hierapolis Kuzey Bizans Kapısı’ndan girip, Antik Tiyatro, Kleopatra Antik Havuzu ve son olarak da Pamukkale Travertenleri ile gezimizi tamamladık. 

Gezilecek yerlee sadece bu kadarla da sınırlı değil aslında. Antik Tiyatronun biraz yukarısında Aziz Philipos’un mezarı ve havuz ile travertenler arasında da bir müze var. Biz yorgunluktan mezara kadar çıkmaya cesaret edemedik. 

Pamukkale’ye gidecek olanlara önerilerim:


Pamukkale, bembeyaz bir yapıya sahip olduğu için güneş ışığını daha da büyütüyor. Gözleriniz kamaşabilir. Bu yüzden yanınıza mutlaka gözlük ve şaka almanızı tavsiye ediyorum. Beonzlaşma ihtimaliniz çok yüksek olduğu için kıyafetlerinizi de buna göre seçebilirsiniz. Yanınıza mayonuzu da alabilirsiniz. Travertenleri gezerken ayakkabılarınızı çıkarmanız gerektiği için, spor ayakkabısı yerine sandalet tarzı bir ayakkabı tercih edebilirsiniz. En önemlisi ayakkabılarınızı taşırken kolaylık olması için yanınıza yedek bir ayakkabı poşeti alabilirsiniz. 

Pamukkale’ye Natural Park tarafındaki travertenlerin oradaki kapıdan girerseniz yorucu olabilir. O yüzden bizim takip ettiğimiz rotayı kullanırsanız daha çok yeri gezebileceğinizi düşünüyorum. Yine de ne kadar yorgun olursanız olun Antik Tiyatroyu görmeden geri dönmeyin derim. 

Son olarak meraklılarına, her ne kadar ben hiç yapmasam da, Pamukkale aynı zamanda bir yamaç paraşütü noktası. Burayı tepeden izlemenin keyfini sürmek isteyenlere önerebilirim. 

Pamukkale’de çektiğimiz görüntüleri YouTube’dan izleyebilirsiniz. 


Yorumlar