Kore WebtoonHer zaman söylediğim gibi, bir dili öğrenmek onu günlük hayatınıza katmakla olur. Öğrencilerime sürekli bir şeyler okumalarını ve bir şeyler yazmaya çalışmalarını öneririm. Elbette diziler ve filmler izliyorsunuz. Peki, buna ek bir şeyler yapmak ister misiniz?

Korece okuyacak kaynak bulmak biraz zor. Ya İngilizce ya da Korece araştırma yapmanız gerekiyor.. Bulduğunuz kaynakların sıkıcı olma ihtimali var. Üstelik bunu, yolu yarıladığınızda fark etmeniz de mümkün… E, bu konuda çok fazla Türkçe kaynak da olmadığı için ara ara size böyle şeyler de paylaşayım diyorum.

Kore’de “webtoon”ların ne kadar popüler olduğunu bilirsiniz (bilmeyenler de şimdi öğrendi, neyse). “W” dizisinde bu konu bence çok güzel işlenmişti. Aynı zamanda, “Cheese in the trap” dizisi de bir webtoondan uyarlama.

 
Bence Korece çalışırken webtoonlardan faydalanabilirsiniz. Bu ders çalışmayı daha eğlenceli bir hale getirecektir.

Kore’nin en büyük web portallarından birisi olan Naver’ın “Naver Webtoon” şeklinde bir uygulaması var. Ben genelde buradan bakıyorum. Ama bilgisayarda tarayıcıdan da (Explorer, chrome vs..) erişebilirsiniz. Bilgisayardan girdiğinizde tamamen Korece/İngilizce  bir sayfayla karşılaşacağınız ve önünüzde yığınla yazı olacağı için gözü biraz yoruyor. O nedenle ben bazı webtoonları buradan paylaşıp işinizi kolaylaştıracağım. İsteyen kendisi de siteden girip bakabilir tabi.


Hazır sözü de geçmişken, dizi olarak izlediğiniz o “Cheese in the trap”ın webtoon versiyonuna da buradan erişebilirsiniz.

**Cheese In The Trap – Tanıtım
**Cheese In The Trap – 1-3 Kısımlar
**Cheese In The Trap – 4. Kısım


Yorumlar