Kore Dizilerindeki Sarı Şemsiyenin Sırrı

Bir sarı şemsiyedir gidiyor… Yıllar önce “Love Rain” ile fark etmeye başladığım ve trend haline geldiğini düşündüğüm sarı şemsiyenin sırrını aramaya koyuldum. İlk başlarda karşıma “How I Meet Your Mother”daki sarı şemsiyeden başka bir şey çıkmadı.

Bütün sarı şemsiye sahnelerini toplayamadım ama buna rağmen elimde yeterince fazla örnek var. İşte o sarı şemsiyeli sahneler: 

Love Rain

Tabi ki bu efsane "Love Rain" ile başladı.I Miss You

Şemsiyenin içinde bir not da var burada.


You're All SurroundedA Gentleman's Dignity

Dolaylı olmuş tabi burada biraz.

 Splash LoveToday / A Reason To Live

(Yaşamak İçin Bir Neden Filmi)

 She Was Pretty


Bonus

Tomorrow With YouPeki neymiş bu srı şemsiyenin sırrı?

Hong Kong’ta sarı şemsiye demokrasinin, özgürlüğün ve cumhuriyetin sembolüymüş. Bu bilgiden bize ne bilmiyorum. Konu aşk dizilerinden oraya nasıl geldi acaba(?)

Bir başka yerde ise şöyle yazıyordu:

“The person who holds the yellow umbrella is the future love of your life (future husband/wife lover, girlfriend/boyfriend etc)”

Elinde sarı şemsiye tutan kişi hayatınızın aşkıdır (gelecekteki eşiniz/sevgiliniz)

Bir Koreliye ait blogta ise sarı şemsiye “Sonsuz Aşk” olarak geçiyor.

Tüm bunların yanında, şimdilerde Kore’de “Sarı Şemsiye Projesi” gibi bir proje var. Sewol feribotunda ölen çocukların anısına yapılan ve dünyaya ulaşan bir proje. Dünyadaki çeşitli üniversiteler destek veriyor.  Sarı şemsiyelerin üzerine notlar ve çoğunlukla da “unutmayacağız” yazıyorlar. Etkinlikler düzenleniyor. “세월호 기억 노란우산 / Sewol Hatırası Sarı Şemsiye” başlıklı gruplar ve makaleler var. 

Sewol faciası ile ilgili detaylı habere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu durum bizim dizilerimizdeki gibi küçük göndermelere de dönmüş olabilir. Gerçekten “sonsuz aşk” ile ilgili bir geleneği de sürdürüyor olabilirler. Ama tahminimce bu sarı şemsiyeleri Kore dizilerinde sıklıkla görmeye devam edeceğiz.

Yorumlar