Aşk │ Payful KissAşk konusunda en çok beğendiğim konuşmalardan birisi şöyleydi;
 (Playful kiss dizisinden alıntıdır. )
".....
x-Çıkmakla ilgilenmiyorum ki. 
y-Neden? 
x- İnsanlar bana genelde düşmanca duygular besler ama onlara ihtiyacım var. Çünkü, ben karşımdakinden bağımsız bir birey olarak tek başıma kabul görmek isterim. Ancak böyle olursa "çıkmak" denilen süreç başlar. Peki özgürlükten kastettiğim ne? Her türlü durumu kendi istek ve arzumla aşabilme yeteneği. Eğer karşımızdakinin özgürlüğünü kısıtlamazsak, bu aşk olur. Kastettiğim buydu. Başınızı mı ağrıttım? Can alıcı noktası burası... Neticede.. 
z- Neticede aşk, sizi başkasının boyunduruğuna sokarak özgürlüğünüzü elinizden alır. Bu safhada kişinin hissettikleri nefrete dönüşür. 
x- İşte bu yüzden aşk kaybetmeye mahkumdur."


     Aşkın kaybetmeye mahkum olduğunu düşünmüyorum aslında. Hatta bu şekilde olaylara ön yargılı bakmanın yanlış olduğunu savunurum. Ancak günümüzdeki birçok çifte dönüp bakarsak birbirlerinin hayatına müdahale etmeye o kadar meraklılar ki. Hatta en başından kabul ettikleri bir çok şeyi daha sonradan değiştirmek için can atıyorlar. Onu yapma, bunu giyme, şununla görüşme... Kısıtlamalar, kurallar, yasaklar... Bu tür ilişkiler "Bizim ilişkimizde güven yok" diye öylesine bağırıyor ki bunun aşk olduğunu iddia ediyoruz. 
     Oysa karşımızdaki insan bir birey. Bunu bu şekilde kabul ederek bir yola çıkmamız en doğrusu olacaktır. Eğer onu bir birey olarak görmez ve sanki sahibiymiş gibi bir de üzerine gidersek, çok geçmeden bunalacak ve mutsuz olmaya başlayacaktır. Biz onun hayatına girmeden önce nasıl kendini idare edebiliyorduysa bizleyken yada sonrasında da kendini aynı şekilde idare edebilecektir. 
     Birçok insan sevdikleri için kararlar alır ve bu kararların onlar için en doğrusu olduğunu söyler. Buna da gönülden inanır. Bu sadece sevgili için değil çoğu zaman aile için de geçerlidir. Oysaki yapmamız gereken kararı kendisine bırakıp, bize göre doğru da olsa yanlış da olsa her koşulda yanında olacağımızı belirtmektir. Çünkü insan yaptığı doğrularla mutlu olurken yaptığı yanlışlarla da ders alır ve bir şeyler öğrenir. Kendisi olmasını saylayan en önemli şey de budur. 


Suzy
18.05.2013Merek edenler için diziden yaptığım alıntının videosu:

Yorumlar