Yağmurlu Günlerin Ardından Parlayan AJISAI… | Ortancaların Hikayesi
Busan’daki son videomuzu düzenlerken fark ettim ki ortancalar hakkında çok konuşmuşum ama detaylı bilgi vermemişim. En sevdiğim çiçeğin ortanca olduğunu sürekli vurgulayıp, ortancaların hikayesini anlatmadan geçmek olmaz.

Ben de kendimi Kore ile ilgileniyor sanırdım. Kore’de iken sevdiğim yemeklerin çoğunun Japonya’dan Kore’ye gelen yemekler olduğunu öğrendiğimde dikkatimi çekti… Aslında Japonya’ya ait bazı şeyler daha çok ilgimi çekiyormuş.

Konuya bu şekilde girdiğime göre, ortancaların, yani orijinal adıyla AJISAI (紫陽花)’nin kökeninin Japonya’dan geldiğini tahmin etmişsinizdir. Yani en azından öyle kabul ediliyor.

Japon kültüründe çiçekler önemli bir yere sahip ve genellikle belirli bir zaman dilimi ile bütünleşmiş bir anlamı vardır. Temmuz gelip de Japonya’daki uzun yağmur sezonu sona erdiğinde, artık ortancaların açma dönemi başlamıştır. Yılın en sevdiğim dönemi… Temmuz çocuğu olmamla hiçbir alakası yok (!)…

Kelimenin etimolojik olarak  集 まる藍 (Shū maru ai)’den geldiği ve kabaca mavi çiçeklerin bir araya çember şeklinde toplanması gibi bir anlama geldiği ile ilgili bir yazı okudum. Ancak Japonca bilmediğim için bu konu ile ilgili pek yorum yapamayacağım.  Bu bilgi ile çiçeğin aslının mavi renkli olduğunui çıkartabiliriz. Ajisai (紫陽花) kelimesi Çince karakterler olarak okunduğunda Zǐ () mor, yáng () kelimesi Tàiyáng (太陽) yani güneş kelimesinden gelir ve
huā () ise çiçek anlamındadır.  Yani güneş şeklindeki mor bir çiçek olarak sadeleştirebiliriz. Evet, dikkatli baktığınızda aynı yazılışlar ve farklı okunuşlar var. Boşuna zor gelmiyor Japonca bana…

Ortancalar toprağın pH’ına bağlı olarak mavi, beyaz, pembe, mor gibi renklerini bulmak mümkün. Tabi hal böyle olunca, bu renk çeşitliliği Japon sanatına ve şiirine çok zengin anlamlarla yansımış.

Bir Japon efsanesine göre, bir İmparatorun işlerinden dolayı sevdiği kadını ihmal etmesi ve bunu telafi etmek için kadının ailesine ortancalar hediye etmesi üzerine içten duygular, anlayış, minnet ve özür ile ilişkilendirilmiş.

Genellikler mavi ortancalar özür anlamını sembolize etmek için kullanılır. Pembe ortancalar ise bir kalbe benzetildiği için gerçek duyguları yansıtır. Victoria döneminde, ortancalar negatif bir bitki olarak kabul edilmiş, övünme ve kibirliliği temsil etmek için kullanılmış. Bu nedenle beyaz ortancalar kibir anlamına gelir. Mor ortancalar ise birisini derinden anlama arzusunu ifade eder.

Tüm bunlar bir yana ortancaların ve kiraz çiçeklerinin ortama kattığı güzellik, bence, paha biçilemez...


Güzelliklerle...,
Suzy

Yorumlar