Kendini Sevmek | “Sen değerlisin!”
Ne zaman üzgün bir arkadaşımı görsem ona şunu hatırlatırım: “Sen değerlisin!” Nedense sıklıkla bunun birileri tarafından bize hatırlatılmasına ihtiyaç duyuyoruz.

Eğri oturup doğru konuşmakta fayda var. Birilerine güzel sözler söylemeye çok da alışkın olmayan bir toplumda yaşıyoruz. Yorgunuz… Hepimiz bambaşka hayat mücadeleleri veriyoruz. Belki de bırakın güzel şeyler söylemeyi, güzel şeyler hayal etmeye bile gücümüz olmuyor kimi zaman. O yüzden de pek güzel söz sarf etmesek bile, duymak isteyebiliyoruz.

Kendini değersiz hissetme, çok uzun bir konu belki. Birçok psikolojik açıklaması, sebebi, travması… -artık her neyse- var. Bir gün o konulara da uzun uzun değiniriz elbet. Ben bugün sadece, bir anlığına da olsa kendine değer vermekten vazgeçmiş insanlara, üzgün gördüğüm arkadaşlarıma sıklıkla söylediğim şeyleri söylemek istiyorum.

Sen ki, seni bu dünyada en iyi tanıyan kişisin. Öyle ki, annen baban dahi olsa seni senin kadar iyi bilen yok. Öyleyse sen, tüm bu bildiklerine rağmen, kendinde sevilmeye değer bir şey bulamazsan başkasından bunu nasıl bekleyebilirsin ki? Peki ya seni sevenler haksızlar mıydı? Sen değerlisin. Senden bir tane daha yok. Olması da mümkün değil. Öyleyse sevmeye kendinden başlamalısın.

Ben arkadaşlarıma bunları söylediğimde çoğu zaman aldığım tepki “doğru söylüyorsun” oluyor. O anda ıslak gözler bir anda parlıyor. Çünkü o anda insanlar kendi iç dünyalarında, belki de ilk defa, kendilerine sorular soruyorlar; kendimi seviyor muyum, ben değerli miyim, ben sevilesi biri miyim, ben kötü biri miyim, ben değersiz miyim…? Ve soru olumlu da olsa olumsuz da olsa, o an hepsi anlıyor ki, ne yaşanmış olursa olsun herkes kendince değerli.

Bakıyorum ağlayan gözlerinin içine. Çoğunlukla sorunun ne olduğunu sormuyorum bile. Çünkü önemli değil. Beni alakadar da etmez. Paylaşmak isteyip istemeyeceği de tamamen kendisine kalmış. Zaten hiçbir neden, söyleyeceğim cümleyi değiştirmeyecek.

Hiçbir şey senin gözünden dökülen yaştan daha değerli değil.

Evet, hepimiz için birçok şey önemli. Birçok şey hayati hatta. Burada sorunlarınızı görmezden gelmeniz gerektiğinden bahsetmiyorum. Sadece, bir önem sırasına koyacak olsaydınız önce can, sonra canan olmalı demeye çalışıyorum.

Sevmeye kendinizden başlayın…
Sevgiyle,
Suzy

Yorumlar