Aslında Baykuş Ne Anlama Gelir?


Sembolizme daldığınızda bir şeklin iyi veya kötü birden fazla anlamı olduğu, çoğunlukla da bunun kültürlere ve tarihsel dönemlere göre değiştiğini göreceksiniz. Aynı, bir rüya gördüğünüzde birbirinden alakasız birçok tabirini okuyup kafanızın karışması gibi. Ve ben sembollerden bahsederken sürekli şu cümleyi tekrarlayacağım:

"Bir şey, aslında sizin ona ne anlam yüklediğinizden ibarettir"

Sembollere olan merakım küçüklüğümde hiyeroglif öğrenmeye olan merakımla birlikte başladı diyebilirim. Daha sonra resim ile ilgilendiğim zamanlarda ve kendime dövme seçerken de bu ilgimin üzerine çokça gittim. Blogumda da bu konuya yer vermeyi hep istemiştim aslında. Kısmet Naksan Tapınağınaymış. Naksan Tapınağına gittiğimde birçok yerde baykuş resimleri ve küçük hediyelik eşyaları gördüm ve bu konunun üzerine gittim.

Bizim kültürümüzde baykuş, genelde yaşanacak kötü bir olayın habercisidir. Derler ki, bir eve baykuş konarsa o evde mutlaka kötü bir olay yaşanır. O yüzden de baykuşlar pek sevilmezler. 

Eski zamanlardan beri baykuşların sevilmemesinin bir başka nedeni de yanına ne zaman yaklaştığını fark ettirmeyecek kadar sessiz hareket ediyor olmasıymış. Baykuşun tüylerinin kadife gibi yumuşak oluşu, uçarken kanat sesi çıkarmamasına sebep olur. Gece dolaşan bu kuşun, insana hiç sezdirmeden yanına yaklaşması fikri, doğal olarak insanlarda korkuya neden olmuş olmalı. 

Tarihin derinliklerine indiğimizde, Babillilerde baykuşun sesi doğum yapan bir kadının çığlığına benzetildiği, Mısır'da ise ölümü sembolize ettiği görülüyor.

Peki ne yazıyordu bu budist tapınağında baykuş ile ilgili?


Birçok kaynakta Asya kültürlerinde de baykuşun uğursuzluk anlamına geldiğini okumuştum. Ama bu tapınakta öğrendiklerim bunların tam tersi bir anlam içeriyordu. 

Anlattıklarına göre baykuş, ona ne kadar yiyecek verirsen ver alıp saklarmış. Bundan dolayı da birikim, mal, mülk ve para anlamlarına gelirmiş. Gece karanlıkta ve yüksekte uçtukları için de cesaret anlamı varmış. Ve aynı zamanda, uzun yaşadıkları için uzun ömür anlamına da gelirmiş. 

Araştırdıklarım arasında ilgimi çeken bir başka bilgi de Kızılderili kültüründe baykuşun yeri. Kızılderililer baykuşun şifa gücü olduğuna inanıyorlarmış. Onlara göre bilgeliğin ve kutsal bilginin sembolüymüş. Kötü ruhlardan korunmak için yanlarında baykuş tüyü taşıyorlarmış. 

Tarihin derinlerine indikçe farklı dönemlerde çok farklı inanışlarla ve belki de birbirinden alakasız benzetmelerle karşılaşıyor insan. En nihayetinde baykuş, yumuşak tüyleri sayesinde sessiz hareket edebilen, diğer canlılara göre daha iyi işitme yeteneği ve yüksek gece görüşü olan bir kuş. Kargadan kötü olmasa da, alışılagelmiş kuş seslerinden ayrı, tuhaf denilebilecek bir ötüşe sahip. 

Peki sizce baykuşlara ne anlam yüklemeli?


Sevgilerle,
Suzy

Yorumlar