Kore Tarih Dizilerinde Gördüğünüz O Saray / Seoul, KoreaKore'ye adımımızı atar atmaz kendimizi büyük Gyeongboggung Sarayında bulduk. Kapıda girerken 3.000 won ödedik. Bu onlar için 3 TL gibi bir rakam ama bizim için 14 TL anlamına geliyor. Kore'de genel olarak müze gibi böyle tarihi yerlere girmek çok uygun. Ama gidilecek çok yer var. 

Biz gitmeden önce havadurumunda bütün gün yağışlı olacağı söylenmişti. Ama şansımıza biz gezimizi tamamlayana kadar yağmur yağmadı.


Kore'nin bu tarz kültürel ve tarihsel anlamda çeşitli teşvik uygulamaları var. Bunlardan biri de Gyeongboggung'a gelirken hanbok giyerseniz ücret ödemeden gezebiliyor olmanız. Sarayın yakınlarında hanbok kiralayabileceğiniz çok fazla yer mevcut. Sanırım Kore hükümeti bu uygulamayla tarihini ve kültürünü yaşatmayı amaçlıyor. Buna benzer bir başka uygulaması da iş yeri açacak insanların bu yapıları geleneksel tarzda yapmaları durumunda devletten daha fazla teşvik alabilmeleri. Ben bu tarz uygulamalar bizim ülkemizde de yapılsa güzel olabilir diye düşünüyorum.

Sarayı gezerken aklıma IU'nun Lee Joon Ki ile oynadığı "Moon Lovers" dizisi geldi. İzleyenler bilir orada IU da sarayın içinde çok kayboluyordu. Her yer birbirine benzitormuş gibi geliyor insana. Kaybolmamak elde değil. Ben de olsam muhtemelen kaybolurdum diye düşünmeden edemedim.


Saray gezimizden sonra beklendiği üzere yağmur yağdı. Ama biz çoktan çıkıp Itaewon'a geçmiştik bile. Yağmur yağdığında burada 부침개 (buchimgae) denilen bir yemek yeniyormuş. Sohoon bizi hemen güzel buchimgae yapan bir yere götürdü. Ortam çok gürültülü olduğu için doğru düzdün bir video hazırlayamadım. Bunu google a yazdığınızda genelde mücvere benzer bir fotoğraf karşılıyor sizi, zaten Korean Pancake diye tanımlıyorlar. Ama esasında daha yeşil bir görüntüsü var. İçinde deniz ürünleri de var.  İlk yediğimde çok sevdiğimi söyleyemem ama Kore yemekleri arasında damak tadımıza uygun şeyler aramak zorunda kaldıkça fikrim biraz değişti. Şuan yenilebilir olduğunu düşünüyorum.

Sevgilerle,
Suzy

Yorumlar