Bir Küçük Sinop Gezisi

Meemleketim...! Canım memleketim..!

Uzun süre Denizli'de yaşadığım için çoğunlukla benden Denizli ya da Pamukkale ile ilgili şeyler duyuyorsunuz. Çoğu insan Karadenizli olabileceğimi tahmin bile edemiyor. İste o zaman Sinop ile ilgili konuşma zamanı geldi..

Sinop'u Karadeniz'den saymıyorlar ya çok sinir oluyorum bu duruma. Teknik olarak "Orta Karadeniz" ya da "Batı Karadeniz" sayılıyoruz. Karadeniz turları bile çoğunlukla Samsun'dan başlıyor.

Ama söylemeliyim çok şey kaçırıyorsunuz.

Sinop bildiğiniz diğer Karadeniz şehirlerinden biraz farklı. Sanırım Ankara'ya daha yakınız. Bu yüzden şivemize biraz karışmış olabilir. Bizde kelimeler mümkün olduğunca kısaltılır. Tatillerde 06 plaka araç dolar Sinop'a.. Sokaklarda Karadeniz türkülerinden çok Ankara havaları duyabilirsiniz. Ama biz hala harita üzerinde Karadeniz bölgesinde yer alıyoruz.


Mutlu şehir Sinop!

Türkiye'nin en mutlu şehirleri sıralamasında birinci sırada geliyor benim memleketim. Daha otogara iner inmez insanların yüzünden okunuyor zaten.

Küçük Paris diyorlar...

Sinop gerçekten çok küçük bir şehir. Çok fazla mağazası yok. Küçük bir çarşısı var. Aslında birçok şeye ulaşmak zor Sinop'ta. Ama ilginç bir şekilde insanları çok bakımlı. Gerekirse internetten sipariş ediyor gene buluyor aradığını. Karadeniz'in ortasında bir Ege şehri gibi. Yani bu lakabını da sonuna kadar hak ediyor.

Sinop'ta trafik lambası yok!

Gerçekten merkezde trafik lambası yok. Üstelik alkol kullanımı da yüksek olan bir şehir. Dahası, trafik kazalarının da Türkiye geneline kıyaslanınca minimum olduğu bir şehir.


Nereleri gezmeli?

Sinop çok küçük ama yapabileceğiniz birçok şey var. Biz genelde Akliman tarafında piknik yaparız. İnceburun tarafı da yine piknik için uygun bir alan. Ama bunlardan önce, Sinop deyince herkesin aklına ilk gelen şeylerden bahsedeyim: Tarihi Sinop Cezaevi ve Erfelek Takım Şelaleleri. 

Sinop Cezaevi, zamanında işkenceleriyle nam salmış, hatta bildiğiniz insanlıktan uzak hikayeleriyle bir küçük Alcatraz diyebiliriz. Hatta duvarlarında vahşet içeren sözler de yazılıymış eskiden ama müzeye çevrildiğinde hepsi kaldırılmış. Şimdilerde Sebahattin Ali ile ün salmış olsa da, o destansılaştırılan cezaevinin hikayesi aslında başka. Bir şiir okudu diye girdiği cezaevinde beş şiir yazarak çıkan bir adamın hikayesini düşünerek gidip gezerseniz bu geziden pek de bir şey anlamazsınız. Çünkü bu hikaye aslında cezaevi tarihinin %0,00001'ine falan denk geliyor. Ben dayanabildiğim kadarıyla gezip size ufak bir video hazırladım. Ama bu tarz atmosferlere dayanamadığım için tamamını çekemedim. Merak edenleriniz gidip bizzat gezebilir.Gelelim daha güzel şeylere...

Sinop Erfelek Takım Şelaleleri, benim Sinop'ta en sevdiğim yerlerden bir tanesi. Bir de ben önceki haliyle bilip seviyordum. Bu sefer size video çekebilmek için tekrardan gittim. Gördüm ki çok değişmiş ve güzelleşmiş. Kısaca anlatayım bu takım şelaleleri 28 tane şelaleden oluşuyor. Bunların 24'üne tırmanabiliyorsunuz. Eskiden ilk 11 şelaleye tırmanıp, sonra bir patikadan dönebiliyordunuz. 11'den sonrasına devam edenler geri dönüş için yolu tamamlamak zorundalardı. Şimdi bu ilk 11 şelaleye ahşap bir yol yapmışlar. Yürüyüş yolunda gezer gibi şelaleleri rahatlıkla görme fırsatınız var. Ben çok güzel bir video hazırlamıştım sizler için ama codec sorunuyla karşılaştığım için hala yükleyemedim. İlk fırsatta hazırlayıp onu da ekleyeceğim. 

E bu kadar mı? 

Tabi ki hayır..! Müzeler, Paşa Tabyaları, Türbeler vs. birçok turistik yeri de var. Bu bilgileri her yerden edinebileceğiniz için, asıl biz Sinop'ta neler yaparız onlardan bahsetmek istiyorum.

Mesela Orman Kampı'nda denize sıfır kamp yapabilirsiniz. Ya da İnceburun'a gidebilirsiniz. Sinop'ta piknik ve mangal yapabileceğiniz bir sürü mesire alanı da mevcut. Ama Akliman'ın denizi hırçındır, dikkat edin.


Neler yemeli??


Sinop mantısı yemeden gitmek olmaz. Yoğurtlu mantıyı her yerde yiyebilirsiniz ama cevizli mantıyı bir tek Sinop'ta yiyebilirsiniz. Bir de bizim mantılarımız hanım göbeği şeklinde bükülür ve biraz da iridir.

Ev nokulu gibisi olmaz ama pastahanelerde nokul bulabilirsiniz. Bu da bizim yöreye özel bir börek türüdür. Ben kıymalısına bayılırım ama yoğurtlusu da yumuşak ve güzel olur. Hatta üzümlüsünü de tatlı niyetine yiyebilirsiniz. 

Islama diye bir yemeğimiz daha var ama bunu dışarda bulabiliyor musunuz pek bilmiyoum. Biz bu tarz şeyleri hep evde yaptığımız için. 

Son olarak benim bayıldığım prenses tatlısı... Sinop'tan başka hiçbir yerde yok. Hatta ilçelerde bile bulmak zor. İki kurabiye arası pasta kreması ve etrafında çikolata sosuyla fıstık olan basit bir tatlı aslında. Sanırım başka yerde bulamadığım için kıymetli gözümde. 

Yorumlar