Kore Dili Ve Edebiyatı OkumakÜniversitede Kimya bölümü okumuş bir insan Kore Dili ve Edebiyatı okumak konusunda ne anlatabilir diye düşünmeyin hemen. Bir yazı kolay oluşturulmuyor. Öncesinde uzun süren araştırmalar ve kişisel deneyimlerle harmanlanarak bir yorum oluşturuyorum.

Bu yazıyı Kore dizileri izleyerek Kore'ye merak salmış ve sırf bu sebeple Kore dili ve Edebiyatı okumak isteyen genç arkadaşlarımız için yazıyorum. Amacım geleceğinizle ilgili kararlar alırken daha geniş bir çerçeveden bakmanızı sağlamak.

Bir dil bölümü mezunu nasıl işler yapabilir?
*Kitap çevirileri yapabilir,
*Rehberlik yapabilir,
*Firmalara tercümanlık yapabilir,
*Öğretmenlik yapabilir,
*Hosteslik yapabilir...
....

Peki siz hayatınızı ne yaparak geçirmek isterdiniz?

Meslek seçimi çok önemli bir evre. Bu konuda ailenin ve okulların sizere yardımcı olması çok önemli. Maalesef ki ne derece yardımcı olunduğu biraz tartışmalı bir konu.

Kore dili ve edebiyatı okumuş bir arkadaşıma sordum.

Bu konuları bir de ilk ağızdan duymak istedim ve Kore'de yaşayan ve Kore Dili ve Edebiyatı mezunu bir arkadaşıma sordum. Bu konular sürekli konuştuğumuz konular olduğu için zaten o da aşağı yukarı benimle aynı şeyleri söyledi. Mezun olduktan sonra iş bulmakta çok zorlanmıştı. Koreliler bu konuda gerçekten çok fazla zorluyorlar. Üstelik sadece yabancıları değil kendi insanlarını bile zorluyorlar. Arkadaşım bölüme sadece K-pop ve dizi sevdası dolayısıyla gelen birçok arkadaşının bir iki dönem sonra sıkıldığından ve zorlanmaya başladığından da bahsetti. Onun Kore'ye olan ilgisi aslında genel olarak uzak doğu kültürlerine ilgilenerek başladığı için şuan Kore'de ve yüksek lisans yapıp kariyerine bir yandan devam edebiliyor. Buna rağmen bulunduğu alana gelmesi onun için bile çok da kolay olmadı diyebilirim.

Bu kısımda bir deneyimimden de bahsedeceğim.

Bir Kore firmasıyla iş görüşmesine gittim. Görevim firmadaki Korelilerin Türkiyedeki iletişim aracı olmak. Yani sadece iş yerinde değil, toplu gittikleri tüm organizasyonlarda, hatta evlerinde bir arıza olsa servis çağırmaları gerekse orada bile yanlarında olmak... Buna ek olarak gün içinde firmanın benden beklediği bir şey daha vardı; gün içinde zaten sadece kendi içlerinde iletişim kuracakları için benim çevirmem gereken kısım çok az olacağından müdürlerinin yanında onu asiste edecektim. Yani az da olsa muhasebe bilgim ve bunu işleme dökecek kadar da ingilizce bilgim olması gerekiyordu. Sonuç mu? Tam işi aldım derken, muhasebe okuyup Kore'de yüksek lisans yapmış bir arkadaşımız kaptı işi.

Buradan nereye varmaya çalışıyorum? Sadece dil bilmek günümüz iş dünyasında yeterli bir özellik değil. Buna ek olarak kendinize başka ne kattığınız da eşit derecede önemli. Hatta şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, güzel maaşlar kazanıp rahat bir hayat sürmek istiyorsanız, yabancı dil bilmek tıpkı yürümeyi biliyor olmak kadar önemli bu devirde. Ama kimse size sadece yürüyebiliyorsunuz diye de maaş vermiyor tabi.

Korelilerle çalışmak biraz zor. Bizden çok daha katı bir çalışma düzenleri var. Firma içi hiyerarşik sistemleri de dizilerden az çok biliyorsunuzdur. Korelilerle çalışmak istiyorsanız bunları göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız.

Asya kültür ve tarihini de en az K-pop kadar seviyor musunuz? Ya da Türk tarihini? Çünkü Koreli turistlere rehberlik yaparken anlatacaklarınız tam da bunlar olacak. Efes'in tarihini, travertenlerin nasıl oluştuğunu, peri bacalarının hikayesini...

Diyelim ki çevirmen olacaksınız. Türk edebiyatını, gramer yapısını ve imla kurallarını çok iyi bilmeniz gerekiyor. Korece bilginize ek olarak öğrenecekleriniz bunlar.

Tabi ki kimseye bu hayalinden vazgeçmesini söylemiyorum. Yukarıda anlattıklarımdan biri sizin zaten sevdiğiniz bir şey olabilir. Aynı şekilde sevdiğiniz başka bir şeyi de Kore ve Korece ile birleştirebilirsiniz. Hukuk gibi, bir ülkeye özgü içeriğe sahip bir bölüm okumak tabi ki bu durumda mantıksız olacaktır. Bir de sağlık konuları Kore'de çalışmak için çok riskli ve çok düşük ihtimalli konular. Koreliler kendi sağlıklarını bir yabancıya bırakmayı pek seven bir millet değil.

Peki neler yapılabilir?


Korelilerle ortak iş yapacağınız bir iş olabilir. Muhasebe ve işletme gibi bölümler, belki insan kaynakları da olabilir. Dış ticaret okuyup Kore ile ticaret yapmak da bir seçenek. Uluslararası ilişkiler bölümü yine mümkün olan bölümlerden. Bilişim, web tasarım, grafik tasarım vb... Çeşitli mühendislikler de köprü görevi görebilir sizin için.

Sanat belki ama eğlence sektörünü pek önermiyorum. Oradaki ünlülerin o seviyeye gelmek için neler çektiğini bi onlar bilir sanırım. Takip ettiğiniz idol grupların hikayelerini zaten biliyorsunuzdur. Bence çok da anlatmaya gerek yok.

Sonuç olarak önerim; kendinize yapmaktan keyif alacağınız bir meslek bulun ve onu Kore ile nasıl bağlayabileceğinize bakın. Gerçekten Kore Dili ve Edebiyatı okumak istiyor musunuz? 

Yorumlar