Erkekler De Makyaj Yapar (Mı?)


Koreli Erkek Youtuberların Makyaj Kanalları Var!

benden de iyi yapıyorlar maşallah...

Youtube'da gezerken bir erkek makyaj videosuna denk geldim. Normalde makyaj videoları seyreden biri de değilim ama Youtube neden bana böyle bir öneride bulundu gerçekten bilmiyorum. Sonuç olarak bu konuda yazmam gerektiğini düşündüm.

Muhtemelen denk gelmişsinizdir. Annelerimiz, babalarımız, hatta çoğu zaman erkek arkadaşlarımız bile "Neden makyaj yapıyorsun kızım? Makyajsız daha güzelsin." derler. Biz de buna hiç inanmayız. Anne babamıza, genelde, bizi sevdikleri için güzel gördüklerini söyleriz. İşte bu denk geldiğim videoyu izlerken, bize öyle diyen yakınlarımızın, sevgililerimizin ne hissettiklerini iliklerime kadar hissettim.

Bazı kadınlar makyajı öyle abartıyorlar ki, insan artık "bu kadarı da sahtekarlık!" diyecek hale geliyor. Ben birkaç Koreli erkeğin makyaj videosu izledim. İnanın, erkeklerin neler çektiğini daha net anladım. Bir nevi kendimi onların yerine koymuş gibi oldum. Before/After arasında uçurum oluyor bazen. 

Ünlülerin kamera ışıklarının altında yüzleri parlamasın diye pudra sürmelerini hiç yadırgamadım bu zamana kadar. Hatta bazı esmer şarkıcıların sürme çekmesi bile gözüme o kadar batmamıştı. Ama Koreli erkeklerin durumu eyeliner sürmeye kadar abartmasını.. Bilemiyorum..

Peki, neydi bu makyajın çıkış amacı?

Araştırmalarıma göre makyajın ilk kullanımı Mısır'a kadar uzanıyor. Zamanında Mısırlılar hava koşullarından ciltlerini korumak için ve çeşitli sinek/böcek gibi haşerelerden korunmak için dezenfektan amacıyla makyaj yaparlarmış. Hatta eski usül yapılan makyaj malzemelerinin, bugün hala Mısır'da satıldığına dair bir yazı okudum.

Çölde göze çekilen sürme...

Bunu ilk duyduğumda resmen bir aydınlanma yaşadım. Düşününce de gerçekten çok mantıklı olduğunu farkettim. 

Koreliler böylesi makyaj yapmaya başlamadan önce, erkekte makyaj ile ilgili bir muhabbet insanın aklına, çöllerde gözlerine sürme çeken erkekler getirirdi muhtemelen. Peki o zamanlar, bu erkekler süs olsun diye mi sürme çekiyorlardı?

Bir kimyager olarak maddede renk oluşumunu burada detaylı anlatıp sizi yormayacağım. Olabildiğince özetlersek, maddede siyah rengi, üzerine gelen ışığın içerisindeki bütün renkleri içine alarak oluşur. Beyaz renk ise, ışıktaki bütün renkleri yansıtır. Bu nedenle yazın koyu renk kıyafetlerle güneşe çıktığımızda sıcağı daha çok hissederiz. Ve yine aynı nedenle, bir ışık beyaz odayı daha fazla aydınlatır. 

İşte, göz kenarına kalın bir çerçeve gibi çekilen sürme, bir gölge dahi bulunmayan bir çölde yüzünüze parlayan ışığı içine almaya yarar. Bir nevi güneş gözlüğü işlevi görür yani. 

Ama biz insanoğlu her zamanki gibi abarttık!!

Sahne makyajı nasıl yapılı bilir misiniz? Normalde hafif allık süreceğiniz yerlere kalın kontorler çekilir. Yüz hatlarının etrafına kontor atılır. Tanıdık geldi mi? Tiyatrocular bilir, genelde biz dansçılar da şova çıkmadan önce koyu, yoğun ve abartılı makyaj yaparız. Bunun sebebi, sahneye en uzakta duran izleyicinin bile bizim yüzümüzdeki ifadeyi rahat algılayabilmesini sağlamaktır. 

Yani, makyaj aslında bir amaç için vardı bir zamanlar. Ama bizim elimizin ayarı yok. 

"Diyene de bak! Sen hiç mi makyaj yapmıyorsun?" diyebilirsiniz. Yapmaz olur muyum?! Sözüm meclisten dışarıydı zaten. 

Sevgilerle,
Suzy

Yorumlar