Kızılderili Gibiyim Adımı Sonradan Aldım

Birçoğunuzun "neden Suzy?" dediğini duyar gibiyim.

Tamamen tesadüfler üzerine kurulu bir hikaye.

Ben doğmadan önce kuzenimle benim için bir isim listesi oluşturmuşlar ve kura çekmişler. Bana o zaman Gizem ismi çıkmış. Böylelikle ilk adımı almışım. Liseye kadar Gizem ismini kullandım. Aslında hala da kullanıyorum. Zaten ben demedim benim adımı değiştirin diye.

Küçüklüğümden beri adımı doğru düzgün söyleyen olmadı desem abartmış olmam sanırım. Kendi ailemizin içinde bile kuzenimin ismiyle karıştırıldı. Sinem diyen oldu, Gamze, Damla, Didem, Yeliz, Yeşim.. Belirli bir mantığı yok. İnsanlar yüzüme bakıp içlerinden geçen isimleri söyleyip durdular. Bir süre sonra ben de alıştım. Hangi isimle seslenilirse seslenilsin bana hitap eden birini hemen anlıyordum. Çok değişik bir algı oluştu.

İkinci ismim : Katre

Benim lise dönemim, msn'in yaygın olduğu dönemdi. Hepimiz gibi ben da nickname kullanıyordum. O zamanlar edebiyata çok meraklıyım. Lisede de divan edebiyatı görüyoruz. Osmanlıca kelimelere merak salmışım. Gizem ismini "sır damlası" gibi bir anlama dönüştürüp kullanmaya çalışıyorum kendi aklımca. Neyse bir takım denemelerden sonra msn de "sır-ı Katre" kullanmaya başladım. Buraya kadar normal her şey. Derkem okulun bir tarih sitesi kuruldu ve hocamız oradan notlar paylaşmaya başladı. Ama sitenin bir kuralı var: sadece Türkçe isimlerle üye olunabiliyor. Tireden dolayı bir türlü sır-ı Katre yi kabul ettiremiyorum delireceğim... En sonunda Katre yaptım. Aradan zaman geçti. Tarih bayağı bi sardı. Sitede çok aktifim falan. Bir baktım tüm okul beni Katre diye biliyor. Facebookta bulamıyorlar falan. Baktım olmuyor. Bütün hesaplarda Katre Gizem diye kullanayım madem dedim. Virüs gibi yayıldı. Fark ettim ki artık Katre olmuşum.

Üçüncü ismim : Suzy

Bu aslında tamamen Asyalıların benim ismimi söyleyememesinden kaynaklanan bir durum. Korecede z harfi olmadığı için Gizem diyemiyorlar, gicem oluyordu. R harfi ile başlayan bir hece kendinden önce sessiz harfle biten bir hece aldığında 'l'ye döndüğü için Katre de kalle gibi bir şey oluyordu. Sonra birkaç Koreli arkadaşlarım aralarında oylama yaparak Suzy (Çince 秀智 / Korece 수지) ismini seçtiler. Suzy ismi Çince kökenli ve "güzel ve bilgili kadın" anlamına geliyormuş. Koreceyi kendi kendime öğrendiğim için baba bu ismi uygun gördüklerini söylediler. Ben de tamam dedim. Gicem'den iyidir yani.

Bir ben var benden içeri, benden öte, benden ziyade...

Şimdilerde edebiyatla ilgilendiğim zaman Katre Gizem diye sonlandırıyorum. Suzy'nin Dünyası ise Asya ağırlıklı bir sayfa olduğu için yazılarımda hep Suzy geçiyor. Hangisi size daha yakın geliyorsa öyle seslenebilirsiniz.

Suzy

Yorumlar