Kimyager Olmak İsteyenlere: Biraz Da Tatlı GerçeklerYüksek lisans, projeler, sınav hazırlıkları derken, bırakın bilgisayarın başına geçebilmeyi odama girdiğime bile şükrettiğim oluyor bu aralar. Sonunda her şeye yetemeyeceğime ikna olmuş, biraz internette sörf yapmanın benim de hakkım olduğunu düşünüyordum ki, maillerimin çoktan üçlü hanelere ulaştığını fark ettim.

Yıllar önce, lisansı bitirme çabalarımdan bunalmış bir zamanımda yazdığım “Kimyager Olmak İsteyenlere Acı Gerçekler” yazım ile ilgili bir mail gelmiş. Evet, maillerimi tek tek kontrol ediyorum ve sizlerden mail ve yorum almak beni gerçekten çok mutlu ediyor. (Bu yorumları neden sadece özelden yazdığınızı bilmesem de.. )

Mailde şöyle yazıyor;
“Kimya bölümü hakkında biraz iyi yorum yapabilir misiniz? Çünkü bütün hayallerimi yıktınız da...”
Biraz da tatlı şeylerden bahsetmenin zamanı gelmiş demek ki.


Kimya ile ilgili güzel hayaller kurmamdaki ilk etken, çocukluğumda cumartesi geceleri yayınlanan Kanıt Peşinde dizisiydi- orijinal adıyla CSI: Crime Scene Investigation (Las Vegas). Üniversiteye geldiğimde ise Fringe dizisiyle tanıştım. Breaking Bad, CSI’ın diğer türevleri vs. bu konuda ilham verebilecek bir sürü dizi mevcut. Onlara ayrı ayrı bakarsınız.Kimya bölümü çok geniş bir alanı kapsadığı için tek başına lisans bitirip diplomayı almakla bir yere varamayacağınız bir bölüm. -Bir bilim insanı kolay yetişmiyor- Ancak insanın kendini geliştirmesiyle ve bu geniş alanı daraltmasıyla çok güzel kapıları da açabilecek bir bölüm. Kriminal laboratuar, kimyanın kapsadığı alanlardan sadece bir tanesi. Yolun sonunda kendinizi nerede görmek istediğinize ne kadar çabuk karar verirseniz o kadar güzel bir sonuç elde edersiniz.

·          Mezun olduktan sonra KPSS’ye gireceğim, işim garanti olsun (O zaman neden kimya? Daha kolay bir bölüm de bulabilirsin).
·          Sabun yapacağım/parfüm yapacağım/kozmetikçi olacağım/ilaç üreteceğim… (Ne istediğini tam biliyorsan seminerleri takip edip sertifika biriktirmeye başlayabilirsin)
·          Akademik kariyer yapacağım; yüksek lisans, doktora... (Zor bir yol olsa da asıl eğlence orada başlıyor)

 “Yok, ben sadece okula gidip geleyim, diplomayı alayım” diyenler Kimyager Olmak İsteyenlere Acı Gerçekler yazımı tekrar okusunlar bence. Hatta ben onlara Vol2’yi yazayım.

Örnekler türevlendirilebilir. Biz de burada sabaha kadar otururuz ya da ben cilt cilt kitap falan yazarım. Gözünüzün görebildiği ve göremediği her şey bir şekilde kimyaya dokunuyor çünkü.

Bu kadar abla nasihati yeter. Gelin bir de eğlenceli şeylerden bahsedelim.

Beyaz laboratuar önlüğünü ilk giydiğinizde hissedeceğiniz o “önemli bir şeyler yapıyorum” hissi (alışınca geçecek ama)… İlk laboratuar deneylerinizde aklınıza gelecek olan o meşhur sahne (Hababam Sınıfı);Bazen lavoratuar deneyleri bir sanat eserini yaratmak gibi olabiliyor. İki şeffaf maddeyi birleştirip renkli veya kristalli maddeler oluştuğunu gözlemleyebilirsiniz. Maddelerin enteresan reaksiyonlarını izlemek gerçekten keyifli oluyor.Ben ortaokuldayken, Bodrum’da şaka malzemeleri satan bir mağaza vardı. Patlayan sigara, göz yaşartıcı toz, güldüren toz falan satarlardı. Şimdi size bu şakaları anımsatacak bir anımı anlatacağım. Bir gün fizikokimya laboratuarında organik bir maddenin çözeltisini hazırlıyorduk. Bir süre sonra, soğan doğruyormuşçasına gözlerimizden yaş akmaya başladı. Biraz daha geçti bütün laboratuar ağlaya ağlaya deney yapıyorduk- ve aynı zamanda gülerek tabii. Kim bilir belki siz de o deneyle karşılaşırsınız.Ø  Bir kimyager aynı zamanda iyi bir bulaşıkçıdır. (İyi temizlenmiş beher önemlidir)
Ø  Bir kimyager aynı zamanda iyi bir aşçıdır. (Hangi malzemeden ne kadar koyacağınızı bilirsiniz)
Ø  Hava tahminleri yapmayı bile öğrenebilirsiniz. (Bkz: Fizikokimya 1)
Ve tabii yine çeşitlendirilebilir…

Bu işte dünyayı da kurtarabilirsiniz, havaya da uçurabilirsiniz.

Bilim insanı olma yolunda ilk adımı atmış insanlarsınız.

Her an yeni şeyler bulabilirsiniz; bin bir emekle bulunmuş şeyler olduğu gibi kazara bulunmuş şeyler de mevcut.

Önlüğünüzü iliklemeyi, eldiven kullanmayı ve çeker ocakta çalışmayı ihmal etmeyin.

Güzel haberlerinizi bekliyorum.

...Katre...

Yorumlar