Korece Özel Ders

DENİZLİ

Öğrencilerimden edindiğim bilgiye göre internette "Korece Özel Ders" şeklinde aradıklarında bir sonuç bulunamıyormuş. Buradan anladığım kadarıyla özelders.com'daki üyeliğim arama motorlarında pek çıkmıyor.

Madem öyle dedim. Arama motorlarında en ön planda olan blogumdan duyurusunu yapayım. Böylelikle Korece özel ders almak isteyenlere daha kolay ulaşmış olurum. 

Yapmanız Gerekenler:

*Adınızı ve yaşınızı,
*Denizli'nin neresinde olduğunuzu
*Neden Korece öğrenmek istediğinizi
*Daha önce bir bilgi birikiminiz varsa bunun ne kadar olduğunu
*Müsait zamanlarınızı (Hafta içi, hafta sonu, sabah, akşam, sadece şu gün vs.)

suzynindunyasi@gmail.com mail adresine mail atınız. 

Kış dönemi için genelde haftada bir saat ders işliyorum. Yaz dönemi için haftada iki saat ders almak isteyenler çoğunlukta oluyor. Ama tabi ki kişinin isteğine kalmış bir şey. 

Öğrenciler Korece öğrenmek istiyorlar ancak kimisi ailesini ikna etmekte zorlanıyor. Ailelerden bana gelen sorular var. Burada onların da cevabını vereyim.

>>Neden Korece?

İngilizce bilip de ikinci bir dil isteyen biri için ideal bir dil Korece. Türkçe ile aynı dil ailesinde olduğu için Korece, Japonca gibi dillerin öğrenimi daha kolaydır. Bunların arasında alfabe olarak en basiti de Korece. Japonca da öğrenim olarak kolay bir dil ancak onun alfabesini öğrenmek Koreceye nazaran biraz daha zorlar. Gramer olarak olsun, tepkileri ve hatta kültürel olarak bile Türkçe'ye ve Türklere çok fazla benzerlik gösterirler.

>>Korece'ye ne kadar zaman ayırmalı?

Bu tamamen öğrencinin isteğine kalmış bir şey aslında. Ama ben haftada bir dersi öneriyorum. Çok fazla bilgi yüklemesi yapmak kişinin hızlı öğrenmesini sağlamayacağı gibi bocalamasına da neden olabilir. Her hafta düzenli olarak verdiklerimi tekrar eder ve temelde hiç aksaklık yapmazsa rahatlıkla öğrenebilir. Ancak TOPIK'e hazırlananlar için haftada en az iki ders daha yararlı olur. 

>>Ne kadar sürede ilerleme kaydedilebilir?

Düzenli bir çalışmada 1 ayda temel aşama biter. Yani kişi temel şeyleri öğrenmeye başlar ve konuşulanlardan günlük yaşamdaki temel cümleleri çekip anlayabilir. Her zaman söylediğim gibi hangi yabancı dil olursa olsun kişinin ilgisi her zaman önemli bir faktördür.

>>İnternetten Korece kaynaklara nasıl erişilir?

İnternette Türkçe kaynaklar sınırlı ve bazı kısımlarında hatalar da var. Bunun başlıca nedeni kaynakların İngilizce'den çevrilmiş olması. Çünkü İngilizce gerek Türkçe'den gerekse Korece'den apayrı bir yapıya sahip. Dil İngilizceye çevrilirken zaten bir uyarlama yaşıyor. Üstüne Türkçeye çevrilirken ikinci kez bir uyarlamaya uğruyor. Bu da bazı noktalarda hatalara yada anlam kaymalarına neden olabiliyor. Bu yüzden kaynağınızı iyi seçmeniz önemli. İngilizce bilenlere talktomeinkorean.com'u öneririm. Ben oradan öğrendim.

>>Bir yabancı dil nasıl geliştirilebilir?

Hangi dil öğrenirseniz öğrenin, o dili iyi konuşabilmeniz için onların kültürüne yada insanlarına bir şekilde ilgili olmanız size avantaj sağlar. Bu konuda alt yazılı filmler, diziler izlemek büyük avantaj sağlayacaktır. Ama benim önerim müziklerini dinleyin ve dinlediğiniz müziğin Türkçe altyazılı videolarını izleyin. Şarkının anlamını bilirseniz yolda giderken bile kulağınızda bir yandan müziği dinleyip diğer yandan da o bilgiyi hafızanıza oturtabilirsiniz. Bu size avantaj katacaktır.

>>Korece öğrenmek ne gibi bir avantaj sağlar?

Öncelikle İngilizce bilen biri için CVsine şık duracağı bir kesin. İşin şakası bir yana Güney Kore'de üniversite yada yüksek lisans yapmayı düşünen  varsa şimdiden başlamalı çalışmaya. Çünkü Güney Kore'de İngilizce eğitim veren üniversite yok denecek kadar az ve olanlara da girmesi biraz zor. Her yıl yapılan Korece yeterlilik sınavları var. Onlara girmeniz gerekiyor. Ayrıca turizm okuyanlar kokart belgesi alıp Koreli turistlere rehberlik yapabilirler. Ki özellikle de belirteyim Korelilerin en çok ziyaret ettiği yer İstanbul, Efes, Pamukkale, Kapadokya gibi yerler  Bunun yanı sıra Güney Kore ile ortaklığı bulunan firmalardan da Korece isteyenler olabiliyor. Bu konuda da avantaj sağlar.

>> TOPIK Nedir?

TOPIK, Korece Yeterlilik Sınavı (한국어능력시험)'dır. Başlangıç, orta ve ileri olmak üzere üç seviyeden oluşur ve bu seviyeler de kendi içinde ikiye ayrılacak şekilde değerlendirme yapılır. Sınavda gramer, yazma, dinleme ve okuma olacak şekilde değerlendirilirsiniz. Sınav ile ilgili detaylı bilgileri ve geçmiş sınavların sorularını >> http://www.topikguide.com/ adresinden alabilirsiniz. Ayrıca Türkiye'deki sınav tarihleri ve başvuru bilgilerini >> http://tur-istanbul.mofa.go.kr/ adresinden öğrenebilirsiniz. Takıldığınız bir konu olursa mail yoluyla bana ulaşmanız yeterli olacaktır.

Yorumlar