Korece Alfabe Cetveli

 


>> NASIL YAPILIR?

     Öncelikle ihtiyacınız olan bir parça kağıt (kareli olması işinizi kolaylaştıracaktır). Bunu kitap ayracı gibi olacak şekilde katlıyoruz ve harflerimizi yazıyoruz. Üzerini bantla kaplıyoruz. Bunun nedeni hem kalemin zamanla bulaşıp yazıların okunmaz hale gelmemesi hem de bant kağıdın sert olmasını ve yırtılmamasını sağlıyor.

     Ben kareli bir kağıtta 1 karelik butonu Korece harflere 3 karelik butonu da Türkçe harflere ayırdım. Çünkü Korece harflerin hecenin başında ortasında ve sonunda farklı vurguları olabiliyor. Bunu belirtmek için 3 kare kullanmanız tek tek hepsine başta/ortada/sonda yazmanızdan daha pratik olacaktır.

     Cetvelde dikkat ederseniz ㄷ harfi t/D şeklinde gösterdim. Çünkü hece başında kendinden önce gelen harf ile birlikte okunma zorluğuna göre t'ye yumuşadığı durumlar var ama yine de d'ye yatkın olduğundan t harfini küçük D harfini büyük yazdım. Aklınızda kalsın diye. ㅇ harfi hece başındayken okunmaz. Bu nedenle Ng'yi sona doğru kaydırarak yazdım. Bu şekilde aklınızda kalsın. Sesli harfler hece başına geliyorsa öncesinde ㅇ kullanmalısınız ama kendisinden önce sesli harf gördüğünüzde karıştırmayasınız diye cetvele bu şekilde koydum.

      Yeni başlayanlar okumaya alışana kadar bu cetvelle çalışabilirler.

Yorumlar