[Drama] Moon Lovers - Scarlet Heart Ryeo İzliyor…

[Drama] 달의 연인 - 보보경심 / Moon Lovers - Scarlet Heart Ryeo İzliyor…

 
Imdb: 8.8/10
Tür: Tarih, Romantik, Fantastik
Yayın: Ağustos 2016
Bölüm Sayısı: 20+2
Senarist: Jo Yoon Young
Oyuncular: Lee Joon Gi, IU
Benim Notum: ★★★★★★★★★☆
Bu diziyi izlemeye bu sahneyi görüp de başlamıştım :)Tong Hua’nın “Bu Bu Jing Xin / 步步惊心adlı Çince romanından uyarlanan bir Kore dizisi. Türünde fantastik geçmesine aldanmayın. Dizi, bir güneş tutulması sırasında günümüzde yaşayan bir kızın (IU), Goryeo Hanedanlığı zamanına gidip, orada Wang So’ya (yani Lee Joon Gi’ye) aşık olmasını konu alıyor. Dizideki fantastik olan tek kısım, bu güneş tutulmasının oluş anı. Geri kalan konu tarih ve romantik olarak devam ediyor.

Dizinin ilk bölümünde, işte bu sahneyle, dedim “işte tam beni anlatıyor”
Tabi işin esprisi bir yana, bu da mutlaka izlenmesi gerekenler listesine alabileceğiniz bir dizi. Derin bir aşk hikayesini işliyor. O ruhu güzel yansıtmışlar.

Finali gördüğümde şöyle bir kalakaldım. “Nasıl yani ya?! Ee, böyle mi bitti?” diye… Benimle birlikte birkaç arkadaşım da aynı tepkiyi vermiş. Üzerine IU’nun Instagram’daki paylaşımlarına da bakınca, ister istemez, “acaba devamı çekilecek mi?” diye düşünmeye başladık. Tahmin ediyorum ki bizim gibi düşünenler olmuştur.

Küçük bir araştırma yaptım. Aslında Çince bir romandan uyarlama olması bana ipucu verdi. Bu dizi 2011 yılında orijinal adıyla zaten Çin’de yayınlanmış. 2014 yılında ise günümüzdeki halleriyle devam niteliğinde bir dizi çekmişler. Dizi 35. bölümde final vermiş. Bu bilgilerin ışığında, belki Kore versiyonunun da devam dizisi gelir diye düşünüyorum. Ama tabi kim bilir ne zaman gelir.

Ben bu sıralar Çince de öğrenmeye başladım. Bu nedenle Çin ve özellikle de Tayvan dizileri izlemeye başladım. Bu günümüz versiyonunu o kadar çok merak ediyorum ki dayanamayıp Çin yapımını da en kısa zamanda izleyebilirim. Gerçi 2. sezonun altyazısı yokmuş diye duydum. Ama bakmak lazım tabi. Lee Joon Gi'nin yanında Çin versiyonundaki başrol bir tuhaf geldi gözüme, anlatamam. Normal hali yakışıklı adamın da tarihi kısımda kafasının birazını kazımışlar falan bir değişik olmuş. İzlediğim Kore dizi ve filmlerini siteye eklemeyi bitirdiğimde onları da ara ara eklemeyi düşünüyorum. Belki Moon Lovers’ın hatırına ikisinin karşılaştırmasıyla ilgili bir yazı yazabilirim.

Yorumlar