A Song to My Fan Club


     Bir gün oturmuş Duman grubunun "Senden daha güzel" şarkısını dinliyordum. "...Kimseyi görmedim ben, senden daha güzel. Kimseyi tanımadım ben, senden daha özel..." diyor sözlerinde. Ve birden dedim kendi kendime; "Acaba başka grupların yada sanatçıların bunun gibi şarkıları var mı? Hayranlarına seslendiği, onlara ithaf ettiği.." Olmaz olur mu? Türkiye'de bir de MFÖ'nün var. (Hep yaşın 19)
 
     Ben bugün, hayranlarına belki diğer birçok ülkeden çok daha fazla önem veren bir ülkenin sanatçılarından bahsetmeyi planlıyorum. Güney Kore'de ünlü olmak diğerlerinden biraz daha farklıdır. Onlar hayranlarına bir isim verirler ve kendilerini onların var ettiği gerçeğini asla unutmazlar. Aynı şekilde onların hayranları da diğerlerinden biraz farklı olarak daha tutkuludur. Sadece Koreliler için söylemiyorum çünkü bugün Koreli müzik gruplarının dünya çapında hayran kitleleri var. Buna genellikle Kore furyası deseler de ben bunu işini iyi yapan insan beğenilir şeklinde yorumluyorum. Tamam belki yakışıklı yüzleri dışarıdan bakan bir insan için sadece yüzleriyle ünlü olmuşlar gibi görünmesine neden olsa da -ki kabul o da büyük bir etken- aslında bu çocuklar gerçekten gece gündüz sıkı bir çalışma içerisindeler. Her konserleri için, her şarkıları için, her koreografileri için özenle çalışıyorlar. 


E.L.F.'ler
 
     Kore'deki hayranlara yazılmış şarkılardan ilk öğrendiğim ve uzun süre favorim olan bir şarkı vardı. Ve bu da Super Junior grubuna aitti. Super Junior grubunun fanlarına E.L.F. deniyor. Peki nedir bu E.L.F? Tabi ki fantastik kurgularda rastladığınız elfler değil bunlar. "Everlasting Friend" kelimesinin kısaltılmasından üretilmiş ve "Hep Kalıcı Arkadaşlar" anlamına gelen bir kelimedir. 

     Super Junior, yani diğer bir isimleriyle SuJu, hayranlarına From U şarkısını vermişler ve şarkının girişinde de "to the World Biggest Fan Club / Dünya'nın En Büyük Fan Kulübüne" diyerek bunu belirtmişlerdir. Gerçekten söyledikleri gibi dünyanın en büyük fan kulübü müdür bilemem ama yeterince büyük olduklarına şüphe yok.  Şarkı gerek melodi olsun gerek sözler olsun benim çok hoşuma gitti. Türkçe altyazısıyla dinlemek isteyenlere video linki aşağıda;

Baby, Baby, Baby, Baby, Baby,
Asla Ayrılmayalım
Oh My Lady, Lady, Lady, Lady, Lady
Ben Gerçekten Sana Aşığım.!
BOICE'lar

     İçimde bir parça primadonna ve belki bir barça da hottest ruhu ola da aslında bir Boice olduğumu inkar edemem tabi ki. Onlar Kore rock müziğinde önde gelen gruplardan biri. Kimden bahsediyorum? Tabi ki CN. Blue'dan. Açılımı: Code Name Blue / Kod Adı Mavi anlamına gelen bu grup hayranlarına Boice ismini veriyor. Bu kelime CN Blue'nun ilk başarılı çıkışları olan Voice albümünden esinlenerek türetilmiş bir kelime. Bildiğiniz üzere "voice" kelimesi ses, ifade, söylemek, dile getirmek gibi anlamlara gelen ingilizce bir kelimedir. Ancak Korece'de "v" harfinin kelime başına gelmesi biraz zor bir durum. Bu yüzden Blue Boyların başındaki "B" harfi ile "Voice" birleştirilmiş ve ortaya "BOICE" kelimesi çıkmıştır. Artık onlar (biz) CN Blue'nun yeryüzündeki sesi, kendilerini ifade ediş biçimleridir. 

     CN Blue grubu daha önce 2010'daki Thank U albümlerine aldıkları  ありがとう / Arigatou (Japonca'da teşekkürler anlamına gelir) isimli şarkılarını Korece'ye uyarlayarak hayranlarına ithaf etmişlerdir. 2011 yılındaki First Step albümlerine alınan bu Korece şarkılarında CN Blue grubu hayranlarına onları sevdikleri için ve yanlarında oldukları için teşekkür ediyor. 

"Teşekkür ederim, çok teşekkür ederim, lütfen aşkımızı unutma 
Bu dünyada herkes söylüyor ne olursa olsun aşkımız asla değişmeyecek.
Teşekkür ederim, aşkına minnettarım
Bu dünyada herkes söylüyor ne olursa olsun aşkımız asla değişmeyecek
Sana minnettarım. "
Bu şarkıyı grubun gitaristi olan Lee Jong Hyun'dan dinlemek istersiniz belki diye Türkçe altyazılı olarak videosunu da ekliyorum. İyi dinlemeler.

(dinlemek için tıklayınız)


PRIMADONNA'lar
   
     Az önce bahsettiğim içimde bir parçası bulunan grup: F.T. Island. C.N. Blue ile aynı ajansa bağlı olan bu grup da Kore rock müziğinde öne çıkan isimlerden. F.T. Island kelimesi Five Treasure Island / Beş Hazine Adası'nın kısaltılmış halidir. Grubun 5 üyesi de ayrı ayrı birer hazinedir. Hayranlarına ise "Primadonna" adını veriyorlar. Peki neden Primadonna? Bilineceği üzere primadonna kelimesi operadaki baş kadın oyuncudur. F.T Island'ın Primadonna şarkısından sonra F.T Island hayranlarına bu isim verilmiştir. Böylece hayranları F.T. Island için onların hep yanında olan, her konserlerinde peşlerinde olan, hayatlarının baş karakteri ve ideal sevgili anlamlarına gelen Primadonna olmuştur.
      F.T Island grubunun hayranlarına ithaf ettiği bir şarkıları daha var. Bu şarkının adı I Confess / İtiraf Etmeliyim. Biraz duygusal ve biraz slow olan bu şarkıda grubumuz hayranlarına kalplerindekileri itiraf ediyorlar. İlk çıkış zamanlarındaki acemiliklerini, hata yaptıklarında Primadonnaların onlara "sorun değil" deyişlerini, destek oluşlarını anlatıyorlar. Çok samimi bir şarkı olmuş bence.

(dinlemek için tıklayınız)


HOTTEST'ler
   
     OneDay grubunun yeteneklerine göre 2PM ve 2AM olarak ikiye ayrılmasıyla oluşan 2PM grubunun hayranlarına verdiği isim: HOTTEST. İngilizcede 2PM kelimesi saat 14:00'ı ifade eder. Bu günün en sıcak olduğu vakittir. Bu nedenle 2PM grubu hayranlarına Hottest demiştir. Böylece bu sözcükle grubun hareketli ve sıcak olduğu da ifade edilmiş olur. Gerçekten de 2PM birbirinden sıcak kanlı grup üyelerinden oluşur. Hayranlarına ithaf ettikleri Thank You şarkısında onları seçen Hottestlere teşekkür ediyorlar. Aşağıdaki bu şarkının Türkçe altyazılı videosunda grubun ne kadar sıcak insanlardan oluştuğunu da bir yandan izlemiş olacaksınız.     Sohbete biraz neşe katmak ve 2PM ile ilgili en neşeli detayı da buradan yansıtmak için grubun bir üyesine ait bir başka şarkıyı da buradan paylaşmak istiyorum. TaecYeon, yada benim kendisine taktığım lakabıyla TekYön (Ki Korece'de okunuşu da bu şekilde), grubun biraz daha geride kalmış bir ismi gibi dursa da esprili mizacıyla çok sevilen bir üyedir. İnternette dolaşırken TekYön'ün hayranlarına diyet yaparken dinleyebilmeleri için bir şarkı yaptığını gördüm. Şarkı müzikalite yönünden pek de özenilmiş gibi durmasa da dinleyenleri güldürdüğü kesin. Sözlerinde "Ramen? Olmaz! Tavuk? Olmaz! Pizza? Olmaz! Makarna? Olmaz! Sıcak çikolata? Olmaz! Şeker? Olmaz! Çikolata? Olmaz!.." şeklinde ifadelerin de yer aldığı bu şarkıyı dinlerken bir yandan gülüp bir yandan da "Tamam. Tamam. Söz yemeyeceğim." dedim. 

(dinlemek için tıklayınız)

TRIPLE-S'ler

     SS5O1 yani Duble-S Five Oh One: 5 Super Star Birarada. Daha çok K-Pop ve RNB tarzda müzikler yapan bu grup hayranlarına Triple'S olarak sesleniyorlar. Triple's ingilizceden gelen triple ile "üç kat s" yani SSS'den türemiştir. Açılımı "Super Star Supporters" olan bu kelime "Süper Starları Destekleyenler" anlamına gelmektedir.

     SS501 grubunun 2010 yılında DSP Enterainment ile sözleşmesi bittikten sonra, grup üyeleri farklı şirketlerle anlaşmış ve kariyerlerine solo devam etmiş olsalar bile liderleri grubun resmi olarak dağıldığını bildirmediğinden hala bir bütün olarak kabul edilir. 

     SS501 grubunun hayranlarına yani Triple'Slere ithaf ettiği şarkıları ise Green Peas / Yeşil bezelyedir. Bu şarkıda yıldızın yeşil olması dikkatinizi çekebilir. Hep sarı olarak çizdiğimiz yıldız neden burada yeşil olarak ifade ediliyor? Merakları hemen gidereyim. Her grubun bir ismi ve bir fan kulüp ismi olduğu gibi aynı zamanda bir renkleri de vardır. Triple'S için bu renk "yeşil"dir. Bu yüzden yeşil bir yıldır olmak istiyorlar.

"Ben bir yıldız oldum, bu dünyada nerede olursa olsun
Ne zaman olursa olsun hepiniz için parlayacağım
7/24, Pazartesiden pazar gecesine kadar
Bizimle birlikte mutlu olacaksınız."

(dinlemek için tıklayınız)

V.I.P'ler
   
     V.I.P'ler, yani "Very Important Person/ Çok Önemli Kişi"ler, BigBang grubunun hayranlarına verilen isimdir. Ancak V.I.P; DaeSung uyarlamasıyla Very Interesting Person / Çok İlginç Kişi anlamına da gelmektedir. Bu ismi almalarının sebebi BigBang hayranlarının çatlaklığı ve onları sevmelerinden dolayı çok özel olmalarıdır. Bu grup kendi ismini "Gürültülü Bir Patlamaya Başlangıç" anlamına da gelen "Big Bang Theory / Büyük Patlama Teorisi"nden almıştır. Müzikal anlamda sesleri ve tarzlarıyla farklılıklarını kanıtlayan grup basmakalıp tarz ve gösterileri bir kenara atarak kendine ait daha eşsiz ve orjinal gösteriler hazırlamak için çabalamaktadır. 
   
     BigBang'in hayranlarına verdiği iki tane şarkısı bulunmakta. Bunlardan biri 언제까지(Until Whenever / Sonsuza dek). Bu şarkı ile hayranlarıyla birbirlerine verdikleri sözden ve birbirlerine olan güvenleri devam ettiği sürece sonsuza dek birlikte olacaklarından bahsediyorlar.
      BigBang'in hayranlarına ithaf ettiği bir diğer şarkı ise Dirty Cash / Kirli Para şarkılarının müziğine uyarladıkları bir şarkıdır. Şarkının orjinalinde "Elimizdeki ile yetinerek mutlu bir yaşam süremez miyiz? Yoksa bunu söylemek bile mi çılgınca?" diyerek kirli paranın ne kadar kötü olduğundan bahsediyorlar. Hayranlarına verdikleri şarkı ise tamamen farklı sözler içeriyor. 

"Biz tam olarak kimiz? VIP ve BB’yiz. 
Gözlerimin önünde gelişen harika bir seremoni
Heyecan verici müziğe eşlik etsin herkes
Bu şarkının ana karakteri sensin VIP"


Hayranlar için olan versiyorunu dinlemek isteyenlere;Şarkının orjinal versiyonunu merak edenlere;

(dinlemek için tıklayınız)

CASSIOPEIA'lar
   
     Onlar TVXQ grubunun hayranları. Bu isim 5 yıldızlı bir takım yıldızının adı olan Cassiopeia'dan geliyor. Hayranlara bu ismi grubun üyesi olan Changmin vermiştir. Tam tarihi 23 Nisan 2006 olduğu için bu günü Cassiopeia Günü olarak kutluyorlar. 
   
     TVXQ isminin orjinali 동방신기 (Dong Ban Shin Ki / Doğunun Yükselen Tanrıları) olarak G.Kore'de bilinmektedir. Ancak diğer ülkelerde TVXQ olarak da geçer.
   
     Grubun üyesi olan ChangMin, 2012 de çıkardıkları Catch Me albümündeki I Swear şarkısını hayranlarına ithaf ettiğini belirtmiştir.  
A+ (A Plus)'lar
   
     Music Boys Live in Absolute Quality / Mutlak Kalitedeki Canlı Müzik Çocukları, yani MBLAQ! K-Pop ve RNB tarzlarda müzik yapan 5 üyeli bir erkek grubudur. Hayranlarının ismi A+ olarak geçse de bazen Absolute Quality olarak da rastlayabilirsiniz. Bunun anlamı Mutlak Kalite demektir. Bilindiği gibi A+ üst düzey kaliteyi temsil eder. Bir başka değişle "A Kalite / En Kaliteli". Nasıl ki MBLAQ en yüksek kalitedeki müziğe sahipse hayranları da A+ (A Plus) Sınıfı olmalı. 

     Bu iddialı grubun hayranlarına ithaf ettiği şarkı da yine aynı anlama geliyor; You're My Plus / Sen benim artımsın. Şarkıyı ilk dinlediğinizde aşık olasınız geliyor. Şahsen biri bana böyle tatlı bir şarkı söylese ona hemen aşık olabilirdim. 

(dinlemek için tıklayınız)

SHAWOLS

      Bir ünlü nedir? Aynı zamanda bir yıldızdır, parlar. İşte SHINee'nin de isminin oluşması tam da buradan çıkıyor. İngilizcede parlamak ve ışık anlamına gelen "shine" kelimesinin sonuna iki "ee" koyup "Parlayan Kişi"ler olarak 2008'de SHINee World / SHINee Dünyası ile çıkışlarını yaptılar. Hayranlarına Shawol ismini veriyorlar. Ajanslarının yaptığı açıklamaya göre ShaWol'un anlamı "Her SHINee seven aynı zamanda SHINee Dünyası'nın bir insanıdır" Yani özetle ShaWols, SHINee World halkına verilen isimdir.
       
     Grubun üyelerinden JongHyun'un Shawollara yapmış olduğu şarkı ise 늘 그 자리에 (honesty / Daima O Yerde) 

"Aramızda bir bağ var
O kadar önemli ki tarifi yok
Anılarımızdan bahsediyoruz bugün
Bizi bugünlere taşıyan...
Ben daima burada olacağım, sizi korumak adına
Bütün hatalarımı kabul ettim daima
Siz de sarıp sarmaladınız beni tek bir kelime bile etmeden
O yüzden şimdi sizi sarma sırası bende..."

UAeNa'lar
   
     Bu kadar erkek müzik grubundan sonra bir de bayan şarkıcıdan bahsetmek lazım. IU, gerçek adıyla Lee Ji-eun, ismini "I and U" şeklinde ingilizce "ben ve sen" anlamına gelen bir cümleden alıyor. Hayranlarına ise UAeNa ismini veriyor. Bu ismin nasıl türetildiğine gelince; U ingilizcedeki "you" yani "sen"den geliyor, "Ae" Korece "Aşk"tan ve son olarak Na da yine Korece "ben" kelimesinden geliyor. Böylece "beni seven sen" anlamına gelen UAeNa oluşmuş oluyor.
   
     IU'nun da hayranları için hazırladığı bir şarkı var. Sanırım erkek fanların biraz daha zorlanabileceğini düşünerek "Benim adım UAeNa" diyor. ..Bir gün yan kapıdaki bir kız grubu kalbimi titretse de ya da arkadaşlarım IU hayranı olduğum için bana sataşsalar da...

(dinlemek için tıklayınız)

________________________________________________________________________________

Bu araştırmamda bana yardım eden; Turkish Boice, Turkish Hottest, Turkish Triple'S, Turkish Cassiopeia, Turkish A+, Bigbang Turkey, Turkish UAeNa ve Korea-Fans ekiplerine teşekkür ederim..
________________________________________________________________________________

Yorumlar