Kedi ve YumakBir blog düşünün, paylaşılan konuların birbiriyle uzaktan yakından alakası olmasın. Kafası güzel bir blog deseymişim adına isabet olacakmış. 

Daha önce hiç yaptığım bir şeyi anlattığım bir yazım olmamıştı. "Aman bunlar herkesin yaptığı şeyler" ya da "internette illaki bir yerde vardır" mantığıyla pek bir tarif vermemiştim. (Bir şeyler yapamadığımdan değil yani xD)Bugün kedi besleyenler için hem evde kolayca hazırlayabileceğiniz, hem de kedinizin çok seveceği bir oyuncaktan bahsetmek istiyorum. 

Kedilerin yumaklara olan zaafını bilmeyen yoktur. Bir yerlerden sarkan iplikleri veya evde kıyıda köşede kalmış yün artıklarını bulup kendilerine oyuncak ediyorlar. Ama oynarken kendilerini ne hale getirdikleri ortada. 

Mila bana geldiğinde çok durgun bir kediydi. Çoğunlukla uyuyordu. Oynasın diye oyuncakçılardan çeşitli toplar aldım ama ya korkuyor ya da ben olmadığımda oynamıyordu. En sonunda bazanın altında, kıyıda köşede kalmış ip parçalarını çıkartıp önüne koydum. Bu sefer de kendini bir gün boğazlayıverecek korkusu sardı. Sürekli boynuna veya patisine dolanıyordu. Ben de çareyi, o iplerden toplar örmekte buldum. 

Mutlaka atkı-bere vb bir şey ördükten sonra bir parça yumak artmıştır. O artıklar da genelde bir gün değerlendirilir diyerek atılmaz ama ben değerlendirildiğini hiç görmedim. İşte onlar küçük dostlarımız için güzel bir oyuncak olabiliyor. Bunun için çok iyi örgü bilmenize de gerek yok. File örer gibi tığ ile yapabileceğiniz basit bir örgü yeterli. Ben genellikle bir 7-8 zincir çekip onu bir halka yaparak başlıyorum. Sonrasında onun etrafından file şeklinde ve genişleyerek üç sıra gidiyorum. Daha sonra daraltmaya başlıyorum. İlk sırayı daralttıktan sonra elimde kaseye benzer bir görüntü oluyor. Bunun içinde çeşitli şeyler koyabilirsiniz. Ben ilk seferinde bir parça yumak koymuştum. Bir sonrakine teki kaybolmuş eski bir çorabımı kesip içine tıkıştırdım. Özellikle simli, tüylü (hatta kedi ipi dedikleri) iplikler bu toplar için şahane oluyor. İçlerini doldurduktan sonra 1 sıra daha daraltarak örüp kalan açıklığı rastgele bile kapatabilirsiniz. 


Bazılarını bitirdikten sonra ucunu kesmeyip zincir çekmeye devam ettim ve evde bazı yerlere astım. Sallanan şeyler her zaman ilgilerini çekiyor. Çok fazla yapmamın sebebi ise, ben evde yokken sürekli yatağın altına kaçırıp kaybediyor olmasıydı. 

Mila öldükten sonra misafir gelen kediler de oynamaya devam etti. Fotoğrafta gördüğünüz bir arkadaşımın kedisi. Bu küçük hanım, annesi memleketine gittiğinde birkaç hafta misafirimiz oldu. Neden bilmiyorum ama o toplardan sadece bir tanesini seçiyorlar ve en çok onla oynuyorlar. Her birinin favori topu farklıydı. 

Aşağıya birkaç video da ekliyorum. Bu küçük prenseslerin toplarla oynayışları.. Umarım sizinkiler de severler. 
Yorumlar

  1. Kedileri çözmek çok zor ,hem ciddi olup hem oyun oynamayı seviyorlar.Bence çok sadık ve güzeller.Kedim öldükten sonra bir daha aynı ızdırabı yaşamamak için başka kedi sahiplenmedim.Kediler insana en yakın Ve temiz canlılardan,kedileri seviyoruz ☺️

    YanıtlaSil

Yorum Gönder