Güney Kore HayalleriSürekli karşılaştığım sorular ve insanlardan gelen tepkiler üzerine böyle bir başlık açmak istedim. Biliyorum ki ülkemizde, günün birinde Güney Kore'ye gidip orada yaşama hayali kuran gençlerimiz var. Ve sanıyorum ki bu hayallerinden birilerine bahsettiklerinde büyük bir tepkiyle karşılaşıyorlar. 

Bu zamana kadar tanıştığım insanlardan anladığım ve gözlemlediğim kadarıyla biraz neden böyle hissettiklerinden bahsedeceğim. Böylece sürekli tepki gösteren insanların da biraz anlamalarını sağlarım diye düşünüyorum. Ve nerede hata yaptıklarını da fark edebilirler umarım. Aynı zamanda bazı gerçeklerden de bahsedeceğim. Amacım kesinlikle hayallerinizi yıkmak ve sizi o tozpembe düşten uyandırmak değil. Her zaman savunduğum gibi insanın hayalinin olması elbetteki güzel ama hayallerinizi gerçeklerle desteklemezseniz hayal olarak kalmaya devam edecektir. Bu da bir abla nasihati.

Öncelikle tepki gösteren insanlar için açıklama yapmak istiyorum. Bu gençlerimiz neden Güney Kore'ye kaçma hayalleri kuruyorlar acaba..?Bunda Hallyu politikasının büyük payı var tabi. Ama önce bir iğneyi kendimize batıralım. Bana;

İnsanlar neden Kore'yi bu kadar çok seviyor?

şeklinde sorular geliyor. O halde gözlemlediğim kadar anlatıyorum. Biliyorum ki bu insanların bir çoğu ergenlik çağında, sosyal hayatlarını yaşamalarına pek müsaade edilmeyen, kimisi aileleriyle problem yaşayan insanlar... Bir çoğu da sosyal ortamda yaşadıklarından pek memnun kalmamış insanlar... En güzel kısım da (azınlık da olsa) gerçekten Kore hakkında bilgi sahibi olan insanlar. Tabi haliyle bu kısmın yaş ortalaması yükseliyor. E dizilerde de bir idealar dünyası lanse edilirken orayı sevmemek elde değil. Çünkü gençlerimiz biliyorlar ki o dizilerde gördükleri romantik erkekleri Türkiye'de bulmak samanlıkta iğne aramak gibi. Bir çok kişi şu durumda bana "Ne yaptın yahu Türk erkeklerin pabucunu dama attın" diyecek. Biliyorum. Yok. Türk erkeklerinin de elbet artıları var. Ama şimdi kabul edin pek de romantik sayılmazlar. Kaldı ki kaslı vücutlarıyla, danslarıyla, sevimli hareketleriyle ön plana çıkan Koreli erkeklerle karşılaştırınca, saf sevgi arayan romantik kızlarımızın hislerini anlayabiliriz. Ve oradaki hayatın çok renkli ve eğlenceli olduğunu gördükçe insanın gidesi geliyor tabi. Bakınız S.E.O.U.L şarkısı ve Seoul'ün tanıtımı;Bazılarınızın NewYork, Las Vegas gibi şehirleri örnek verdiğini duyar gibiyim. Bu durumda Kore kültürel yapısıyla fark atıyor. Aslında -kişisel fikrim- Japonya da kültürel açıdan fark atabilir ama onların bazı dezavantajları var; dillerinin ve alfabelerinin zor olması, hala atom bombasının etkilerini yaşıyor olmaları gibi..

Bir gün bir telefon geldi. Orada 1-2 yıl yaşamış bir bayan bana oradaki bazı kötü olaylardan bahsetti, açıkçası biraz da kötülercesine konuştu. Canım sıkılmadı diyemem. Ama bu durum bende bir farkındalık yarattı. Tamam ben bilinçliyim ve detaylı pek çok bilgiye sahibim. Ama olmaya da bilirdim.. İşte bu yüzden Kore'ye gitme, orada yaşama hayalleri kuran arkadaşlara birkaç önerim olacak. Öncelikle dizilerde gördüğünüz her şeye inanmayın. Sokaktaki hayat sandığınızdan (dizilerden) çok daha farklı. Her ülkede olduğu gibi orada da iyi olan insanlar da var kötü olan insanlar da var. Birkaç kötü insana bakıp da geneli kötülemek olmayacağı gibi bir kaç iyi örneği görüp herkesin iyi olduğunu düşünmek de doğru değil. O renkli sokaklar gibi sokaklar burada da var (bkz: Taksim) ve aynı şekilde burada nasıl bazı arka sokaklar tamamen farklı bir dünya barındırıyorsa, aynı şey orada ve ya başka bir ülkede de var. Ve şunu unutmayın, Kore olsun başka bir ülke olsun, yurt dışında bir yerde yaşamaya başladığınızda geride bıraktığınız insanları er yada geç özlersiniz. Gitmeyin diyemem ama gidecekseniz de önceden böyle şeyleri bilin istiyorum. Oradaki damak zevkinin size uyabileceğinden emin olun mesela; biliyorum rameni seviyorsunuz da her gün ramenle beslenilmez değil mi? Kore'de iş hayatı diğer ülkelere pek benzemez. Zordur orada çalışmak. Disiplinli olmalısınız, çalışkan olmalısınız, kendinizi geliştirmeli, bir adım öteye taşıyabilmelisiniz. Bu demek değil ki Korelilerin hepsi çok çalışkan, çok başarılı vs vs. Hayır, siz yabancısınız.

Çok pardon. En önemlisini unuttum; dil.. :) Daha hayalini kurduğunuz ülkenin dilini konuşamazsanız oturunuz oturduğunuz yerde. Tabi Korece öğreneceğim diye de okul derslerinizi asmayın. Sonra ebeveynlerinizle baş başa kalmak istemem.

Yorumlar