Mantık Evliliği…


Çok yakın olduğunuz arkadaşlarınız vardır ya hani. Ama bir şekilde “hayat şartları” şeklinde bir bahaneyle uzak düşersiniz bir süre. Sonra bir gün tekrar karşılaşırsınız ve kaybettiğiniz zamanı kurtarırcasına sorguya çekersiniz birbirinizi. Ve soru döner dolaşır “e anlat bakalım gönül işleri nasıl gidiyor? Var mı bir sevgili?” ye gelir.

Her insan aradığı o mükemmel aşkı erkenden bulamayabilir. Ya da doğru kişi olduğunu sandığı birçok kişi tarafından o kadar çok kırılmıştır ki artık hiçbir koşulda doğru kişiyle karşılaşamayacağına inanmıştır. Ki bana göre bu tabiri caizse “işin kolayına kaçmaktır”.

Yapılan en büyük hata şudur ki bir ilişkiden yaralı bir halde çıkınca ya yeni gelenin de onun gibi hep sizi kırıp üzeceğine inanır ve bir sur örersiniz insanlarla aranıza –ki bu gerçekten sizi mutlu edecek insanla, üzecek insanın ayrımını yapmanızı engeller ve sonuçta gerçek aşkı kaçırmanıza neden olur – ya da yeni gelen doğru mu yanlış mı aldırmadan bütün yaralarınızı saracak insan muamelesi yaparsınız. Sonuç şu ki aslında yaptığınız şey bir öncekine bakarak hareket etmektir. Gelen kişiye karşı kişisel bir muamele değildir.

Birçok arkadaşım da böyle durumlar yaşadı veya yaşamakta. Bir an gelip de birbirimize o malum soruyu sorduğumuzda, son zamanlarda “mantık evliliği yapacağım ben bilmiyor musun?” cevabını aldım. Bu gerçek aşkını bulmak konusunda umutsuzluğa kapılmış bir insanın vermesi gereken bir cevap mıdır? İstem dışı olarak ona cevap verirken aslında tüm soruların da cevabının bu olduğunu keşfettim. Ve ona aynen şöyle dedim;

“E canım sen de gitmiş en zorunu seçmişsin. Sanıyor musun ki mantık evliliği en kolayı. Birini seversen onun yaptığı şeyleri veya sana ters düşen yönlerini doğal olarak görmezden gelirsin. Ama mantık evliliği yaptığın bir insana karşı eğer sevgin olmazsa onu görmezden gelemezsin ki. Ya mükemmel olan insanı ya da seninle birebir aynı olan insanı bulmalısın, ki sevebileceğin birini bulmak inan bana daha kolaydır.”

Katre Gizem

19.03.2013

Yorumlar